Świętokrzyskie inwestycje wśród najlepszych w kraju [GŁOSUJ]

Data publikacji: 27.07.2021 19:31
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Centrum komunikacyjne w Kielcach i park miejski w Chęcinach zostały nominowane w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2021, organizowanym przez Portal Samorządowy. W sumie, redakcja portalu wytypowała 20 inwestycji z całego kraju, zrealizowanych w ubiegłym roku.

Jak informują organizatorzy, celem konkursu jest wyróżnienie i promocja odważnych i prorozwojowych komunalnych inwestycji prowadzonych przez samorządy. 

W opisie na stronie konkursu zwrócono uwagę, że budynek kieleckiego dworca jest symbolem miasta i regionu. Ma formę rotundy o średnicy 35,5 m oraz charakterystyczny, bezkolizyjny układ komunikacyjny z peronami umiejscowionymi wokół budynku dworca.

Jak informowało Radio Kielce, zabytkowy obiekt został oddany do użytku po generalnym remoncie i modernizacji w sierpniu ubiegłego roku. Inwestycja kosztowała ponad 71 mln zł.

25.08.2020. Kielce. Dworzec autobusowyFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Obecnie, dworzec ma trzy poziomy. Na środku znajdują się ruchome schody, które ułatwiają przemieszczanie się między piętrami. Nie zabrakło także windy. Z kolei kopuła dachu została pokryta blachą miedzianą, która będzie się postarzać pod wpływem warunków atmosferycznych. Efektownie wyglądają również wyświetlacze informacji pasażerskiej. Kolejną nowością jest mediateka, w której są książki, czasopisma i audiobooki oraz kawiarenka internetowa i stanowiska do gier.

Natomiast na poziomie -1 można znaleźć pozostałości po dawnym dworcu. Jest tam kawałek charakterystycznej ściany wykończonej stłuczoną porcelaną z Ćmielowa oraz oryginalny słup i kawałek ławki.

Budowa dworca rozpoczęła się w 1975 roku. Budynek został uroczyście otwarty 20 lipca 1984 roku. Dworzec zaprojektowali architekt Edward Modrzejewski oraz inżynierowie Jerzy Radkiewicz i Mieczysław Kubala, który był odpowiedzialny za rozwiązania komunikacyjne. W 2013 roku właścicielem obiektu stała się spółka PKS2, od której w 2016 roku dworzec odkupiło miasto. Modernizacja dworca rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku. 

04.04.2021. Chęciny. Park miejskiFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Z kolei park miejski w Chęcinach, wybudowany na blisko 2 hektarach zaniedbanych terenów poprzemysłowych zdecydowanie odmienił oblicze miasta - informują organizatorzy konkursu. 

Jak informowało Radio Kielce, na zaniedbanym dotychczas terenie wybudowano alejki spacerowe, siłownię zewnętrzną, altany oraz oczko wodne, nad którym zamontowano pomost. Powstał także ogród francuski, dwa place zabaw oraz miejsca do jazdy na rowerach i rolkach. Cały teren został oświetlony i jest monitorowany.

Budowa parku miejskiego, która zaczęła się w 2019 roku, kosztowała 6,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 5 mln zł.

Każdy może wesprzeć nasze, świętokrzyskie inwestycje swoim głosem. Można je oddawać przez Internet do 12 września, do godziny 9.00. 

Centrum komunikacyjne w Kielcach - GŁOSUJ.

Park miejski w Chęcinach - GŁOSUJ. 

adv adv
Wiadomości
Reklama