Świętokrzyskie laboratoria wykonują najwięcej testów w kraju

Data publikacji: 24.07.2020 14:12
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Województwo świętokrzyskie jest na pierwszym miejscu w kraju pod względem liczby wykonanych testów na obecność koronawirusa w przeliczeniu na milion mieszkańców.

Od marca świętokrzyskie laboratoria wykonały już ponad 206 tys. takich badań - informuje Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia. 

- Województwo świętokrzyskie jest na drugim miejscu w kraju, po mazowieckim, pod względem liczby wykonanych testów. Natomiast jeżeli chodzi o liczbę badań w przeliczeniu na milion mieszkańców, nasz region jest na pierwszym miejscu. Myślę, że mamy się czym pochwalić jeśli chodzi o badania w kierunku koronawirusa i zabezpieczenie mieszkańców województwa świętokrzyskiego - dodał Marek Bogusławski.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy ponad 20 tys. testów wykonano w laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Jak informuje Łukasz Madej, koordynator laboratorium, przeciętny czas oczekiwania na wynik testu wynosi 18 - 19 godzin.

- Obecnie pracujemy w systemie trzyzmianowym. Materiał do badań przyjmowany jest od poniedziałku do piątku, od ósmej rano do czwartej w nocy. Pozostałe cztery godziny są nam potrzebne do posprzątania i wysterylizowania pomieszczeń. Natomiast w weekendy pracujemy od ósmej do szesnastej, a materiał do badań przyjmujemy do godziny czternastej. Maksymalny czas oczekiwania na wynik badania to 24 godziny - dodaje.

W województwie świętokrzyskim testy na obecność koronawirusa wykonuje pięć laboratoriów. Znajdują się one w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, Świętokrzyskim Centrum Onkologii, Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu i w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Niebawem laboratorium uruchomione zostanie także w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze.

Reklama