Świętokrzyskie liderem w wykonywaniu testów na koronawirusa

Data publikacji: 17.06.2020 10:53
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Zespół Prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Województwo świętokrzyskie jest na pierwszym miejscu w kraju pod względem liczby wykonanych testów na koronawirusa w przeliczeniu na milion mieszkańców. Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w naszym regionie dotychczas przebadano prawie 60 tys. próbek.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski przyznaje, że w całej Polsce, w porównaniu do innych krajów wykonuje się coraz więcej testów.

- W Polsce do wczoraj wykonano ponad 1,2 mln testów na obecność COVID-19. Na tle innych krajów to bardzo dużo. Jeżeli natomiast chodzi o liczbę testów wykonanych w naszym województwie, w przeliczeniu na milion mieszkańców, jesteśmy liderem w kraju.  

Jak dodaje Zbigniew Koniusz, w naszym województwie także w ostatnim tygodniu wykonano najwięcej testów, bo 16 tys., czyli w przeliczeniu na liczbę mieszkańców prawie czterokrotnie więcej niż na Śląsku.

- W naszym regionie wykonywanych jest naprawdę dużo testów. Te liczby spełniają nie tylko moje oczekiwania, ale myślę, że też wszystkich służb i osób, które potrzebują takiego badania. Testy wykonujemy wtedy, kiedy są do tego wskazania. Wymazy do badań pobierane są w mobilnych punktach, które realizują żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Wymazy pobiera także załoga karetki pogotowia, która jeździ po całym regionie, a od 18 czerwca będą w sumie dwa takie pojazdy - mówi Zbigniew Koniusz. 

Ponadto wymazy do badań pobierane są przy prawie połowie świętokrzyskich szpitali.
W porównaniu z innymi województwami w naszym regionie w ostatnim tygodniu na SARS-CoV-2 zachorowało stosunkowo mało osób.

W ujęciu procentowym w ostatnim tygodniu testy na koronawirusa dały pozytywny wynik najczęściej w województwach śląskim, bo 7 proc. i łódzkim 4,62 proc. Nasz region jest w końcówce tabeli z wynikiem 0,43 proc.

Reklama