Świętokrzyskie. Matura w liczbach

Data publikacji: 05.06.2020 17:23
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Matura pisemna z języka polskiego

Matura pisemna z języka polskiego
Kielce. 06.05.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Około 10 tysięcy maturzystów przystąpi w poniedziałek do egzaminu dojrzałości. Jak mówi Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, pierwszego dnia język polski na poziomie podstawowym zdawało będzie 9637 abiturientów, z czego 3475 to absolwenci szkół kieleckich.

- W drugim dniu do obowiązkowej matematyki na poziomie podstawowym przystąpi 10442 maturzystów, natomiast w środę język angielski będzie zdawało 9277 osób w skali województwa świętokrzyskiego - informuje Marek Szymański.

Drugim pod względem popularności językiem wybieranym przez maturzystów jest język niemiecki, który wybrało 330 osób. Poza tym 120 absolwentów z naszego regionu będzie zdawało język rosyjski, a pojedynczy maturzyści wybrali włoski, francuski i hiszpański.

Marek Szymański informuje, że zaskoczenia nie ma, jeżeli chodzi o wybór przedmiotów rozszerzonych.

- Województwo świętokrzyskie i miasto Kielce nie odbiegają od tego, co dzieje się w kraju. Najpopularniejszym przedmiotem zdawanym na poziomie rozszerzonym jest język angielski, który wybrało 5340 osób, na drugim miejscu jest matematyka wybrana przez 2723 abiturientów, a na trzecim geografia z 2588 zdającymi - wymienia dyrektor łódzkiej OKE.

Oprócz tegorocznych absolwentów, ponad tysiąc maturzystów to osoby, które poprawiają wyniki swojego egzaminu dojrzałości z lat ubiegłych. Najwięcej, bo prawie 1200 poprawkowiczów przystąpi do matury z matematyki. Wyniki egzaminu dojrzałości mają być znane do 11 sierpnia.

Reklama