Świętokrzyskie sprawnie wydatkuje unijne pieniądze

Data publikacji: 10.07.2020 15:31
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.07.2020. Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Katarzyna Kubicka - dyrektor departamentu wdrażania europejskiego funduszu społecznego, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

10.07.2020. Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Katarzyna Kubicka - dyrektor departamentu wdrażania europejskiego funduszu społecznego, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. Faustyna Terelak / Radio Kielce

Województwo świętokrzyskie awansowało na czwarte miejsce w Polsce, pod względem wykorzystania pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego. To zdecydowany wzrost, ponieważ jeszcze w ubiegłym roku, nasz region plasował się na 12. pozycji, a w 2018 roku zajmowaliśmy pod tym względem dopiero 15., przedostatnie miejsce w kraju.

10.07.2020. Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Katarzyna Kubicka - dyrektor departamentu wdrażania europejskiego funduszu społecznegoFot. Faustyna Terelak / Radio Kielce

Jak informuje Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, jeszcze w 2018 roku stan wdrażania projektów edukacyjnych, społecznych i zdrowotnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego był niezadowalający.

- Ostatnie półtora roku, to radykalne przyspieszenie wdrażania RPO województwa świętokrzyskiego. Obecnie poziom wykorzystanych środków osiągnął 88 proc., co daje nam czwarty wynik w kraju. Dzięki podjętym działaniom udało nam się zażegnać niebezpieczeństwo utraty niewykorzystanych funduszy unijnych – dodaje.

Wicemarszałek zaznacza, że w ciągu ostatniego roku poziom wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego finansowanego z EFS znacząco przyspieszył. - Możemy powiedzieć, że od czerwca ubiegłego roku do chwili obecnej osiągnęliśmy wzrost kontraktacji o prawie 24 proc., co daje nam pod tym względem pierwsze miejsce w kraju, z czego jesteśmy bardzo dumni - dodaje.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego zaznacza, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 świętokrzyskie wykorzystało już około 6 mld złotych, statystycznie w przeliczeniu na jednego mieszkańca trafiło ponad 3 tys. zł co jest trzecim wynikiem w skali kraju.

- Na projekty miękkie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego do województwa świętokrzyskiego zarezerwowano 1 mld 737 mln złotych. W tych projektach, ze wsparcia mieszkańcy korzystają w sposób bezpośredni, ponieważ dotyczą one m.in. edukacji dzieci i młodzieży, profilaktyki zdrowotnej, czy opieki społecznej. W tym roku do czerwca rozdysponowaliśmy już 80 proc. wszystkich dostępnych środków – wyjaśnia.

Władze województwa zapewniają, że na projekty miękkie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego zamierzają ogłosić kolejne 10 konkursów na łączną kwotę 47 mln zł. Wsparcie będzie można uzyskać działania z zakresu Europejskiego Funduszu Społecznego m.in. w dziedzinie edukacji i zdrowia.

10.07.2020. Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Katarzyna Kubicka - dyrektor departamentu wdrażania europejskiego funduszu społecznego, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiegoFot. Faustyna Terelak / Radio Kielce

Reklama