Świętokrzyskie szpitale dostaną dodatkowe pieniądze

Data publikacji: 05.10.2021 10:39
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Prawie 38 mln zł trafi do świętokrzyskich szpitali, które są w tzw. sieci szpitali. Narodowy Fundusz Zdrowia podzielił już pieniądze.

Placówki otrzymają około 7,4 proc. dotychczasowego ryczałtu. To oznacza, że najwięcej dodatkowych pieniędzy trafi do tych placówek, które wykonują najwięcej świadczeń medycznych, w związku z czym ich ryczałt jest najwyższy - mówi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

- Wszyscy wiemy, że rosną koszty funkcjonowania szpitali, w tym również wynagrodzeń. Oczywiście świętokrzyskie placówki ochrony zdrowia otrzymają różne kwoty. Zależne one będą od tego, jaki mają ryczałt, a on zależy od tego ile świadczeń medycznych wykonują i jak duże są te lecznice, bo oczywiście jest różnica między małym szpitalem, a dużą placówką specjalistyczną, czy kliniką - wyjaśnia Beata Szczepanek.

Najwięcej pieniędzy, bo 11 mln zł otrzyma Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.

- Z kolei Szpital Specjalistyczny w Końskich otrzyma 3,4 mln zł - informuje Wojciech Przybylski, dyrektor placówki.

Dodaje, że ta kwota pozwoli zmniejszyć deficyt szpitala, który za pierwsze półrocze tego roku wynosi ponad 8 mln zł.

- Są to bardzo potrzebne pieniądze, bo one pozwolą nam na bieżąco regulować wszystkie faktury i zabezpieczyć ciągłość dostaw różnego rodzaju mediów, sprzętu i aparatury medycznej, a także środków ochrony osobistej dla personelu. To jest gotówka, która nam w tej chwili ratuje bieżącą działalność - dodał Wojciech Przybylski.

Dodatkowe 3,1 mln zł otrzyma natomiast Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze, a do Szpitala Powiatowego w Busku-Zdroju trafi 1,5 mln zł - informuje Grzegorz Lasak, dyrektor buskiej lecznicy.

- Na pewno tak jak w innych szpitalach jest to kropla w morzu potrzeb, bo jednak ceny leków, materiałów opatrunkowych i procedur medycznych, które dziś są na rynku są bardzo drogie. Jednak cieszymy się z tych pieniędzy. Przeznaczymy je na regulowanie naszych różnych zobowiązań z kontrahentami, z dostawcami leków i innych rzeczy, które szpital musi kupować, by ta ciągłość leczenia się odbywała - dodał Grzegorz Lasak.  

W skali kraju do końca października do szpitali trafi w sumie ponad 730 mln zł.

Reklama