Świętokrzyskie szpitale gotowe na czwartą falę pandemii

Data publikacji: 16.09.2021 14:54
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony

Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Polsce systematycznie wzrasta liczba osób zakażonych koronawirusem. W ostatnich dniach tych przypadków było około 500, a wczoraj (15 września) i dziś (16 września) liczba chorych na Covid-19 przekroczyła już 700 osób. Szpitale spodziewają się lada dzień pacjentów, którzy wymagać będą specjalistycznej opieki.

Paweł Pabjan, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach informuje, że klinika jest przygotowana na ponowne przyjmowanie chorych na Covid-19. 

- W ciągu dwóch dni jesteśmy w stanie przebywających u nas chorych wypisać do domu lub skierować do innego szpitala. Na każdej sali mamy zamontowaną instalację tlenową, również w klinice dermatologii. Mam jednak nadzieję, że nie dojdzie do tego, by klinikę dermatologii trzeba było przekształcać w oddział covidowy. W klinice chorób zakaźnych dysponujemy 37 łóżkami, a w klinice dermatologii 14-15 dodał Paweł Pabjan. 

Także Szpital Specjalistyczny w Końskich jest przygotowany do ponownego przyjmowania osób zakażonych koronawirusem, mówi Wojciech Przybylski, dyrektor koneckiej lecznicy. Jak zaznacza, szpital posiada odpowiednią liczbę testów, by móc diagnozować pacjentów, którzy trafią na SOR. 

- Na każdym oddziale mamy przygotowane sale izolacyjne ze śluzą, gdzie możemy tych pacjentów leczyć. Posiadamy również wystarczającą ilość środków ochrony osobistej dla personelu medycznego i pomocniczego. Liczymy się z tym, że czwarta fala pandemii będzie, ale że będzie znacznie słabsza niż trzecia czy druga. Na początek jesteśmy w stanie wyodrębnić 10 łóżek dla pacjentów z Covid-19, a jeżeli będzie taka potrzeba, ich liczba może wzrosnąć do 30. Jesteśmy również w stanie przygotować 5 stanowisk respiratorowych dodał Wojciech Przybylski. 

Grzegorz Lasak, dyrektor Szpitala Powiatowego w Busku-Zdroju również zapewnia, że w razie konieczności placówka jest gotowa na przyjęcia chorych na Covid-19. 

- Do walki z pandemią przygotowaliśmy się podczas trzeciej fali. Wówczas w salach wydzieliliśmy łazienki i węzły sanitarne. Ta izolacja pacjentów jest w naszym szpitalu bardzo dobra. Przygotowani jesteśmy również pod względem zgromadzonych leków, materiałów opatrunkowych. Maksymalnie możemy przyjąć 80 pacjentów, a gdyby szpital został przekształcony w jednoimienny, czyli przyjmowałby tylko chorych na Covid-19, wówczas hospitalizowanych mogłoby być z w nim ponad 200 osób - powiedział Grzegorz Lasak. 

Do walki z pandemią przygotowany jest również Szpital Powiatowy we Włoszczowie, informuje Rafał Krupa, dyrektor tej lecznicy. 

- My w trybie ciągłym utrzymujemy oddział buforowy, a każdy oddział ma wydzieloną izolatkę. W momencie, kiedy liczba pacjentów zakażonych koronawirusem będzie rosła i będzie przekraczała nasze możliwości umieszczenia pacjentów na wspólnych oddziałach, wówczas stworzymy oddział odrębny dla potrzeb zakażonych pacjentów. Na oddziale buforowym mamy 3 łóżka, a izolatek sześć. Jeśli będzie taka potrzeba, zwiększymy liczbę łóżek - dodał Rafał Krupa.   

Na przyjęcia pacjentów cały czas jest gotowy także szpital w Starachowicach, który obecnie jako jedyny w regionie przyjmuje pacjentów chorych na Covid 19. 

Obecnie w świętokrzyskich szpitalach dla pacjentów chorych na Covid-19 dostępnych jest 215 łóżek, z czego zajętych jest 18.

Podobne wiadomości
Reklama