Świętokrzyskie w czołówce liczby testów na obecność COVID-19

Data publikacji: 02.07.2020 10:54
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu

Ponad 115 tys. testów na obecność koronawirusa wykonano od początku epidemii w województwie świętokrzyskim.

Jak informuje Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu koło Chęcin, tylko w laboratorium działającym w tej placówce od 23 marca wykonano ponad 18 tys. testów.

- Maksymalny czas oczekiwania na wynik testu od momentu dostarczenia materiału wynosi 24 godziny, a średni czas około 19 godzin. Przyjęcia materiału do badania w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 3.30, a w soboty i niedziele od 8.00 do 14.00 - dodał Marcin Zawierucha.

Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia przyznaje, że zainteresowanie wykonywaniem testów jest bardzo duże.

- Zarząd zamierza znaleźć kolejne pieniądze, by zwiększyć liczbę wykonywanych testów. To z pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa naszych obywateli - dodaje Marek Bogusławski.

Testy na obecność koronawirusa wykonują m.in. Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach i Szpital Specjalistyczny w Sandomierzu. Wymazy pobierane są również w punktach przyszpitalnych, tzw. drive-thru, których w województwie jest 13.

Pod względem liczby wykonanych do tej pory testów, nasz region jest na trzecim miejscu w kraju. Podobną liczbę badań wykonano dotychczas w województwie małopolskim.

Reklama