Święty Jan Paweł II patronem Staszowa

Data publikacji: 16.10.2021 11:31
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.10.2021. Staszów. Uroczysta sesja rady miasta. Na zdjęciu (od lewej): biskup Krzysztof Nitkiewicz - ordynariusz diecezji sandomierskiej i Leszek Kopeć - burmistrz Staszowa

16.10.2021. Staszów. Uroczysta sesja rady miasta. Na zdjęciu (od lewej): biskup Krzysztof Nitkiewicz - ordynariusz diecezji sandomierskiej i Leszek Kopeć - burmistrz Staszowa
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Święty Jan Paweł II został patronem miasta i gminy Staszów. Dziś uchwałę w tej sprawie podjęła rada miasta. W obradach uczestniczyli m.in. świętokrzyscy parlamentarzyści, ministrowie, władze województwa, duchowieństwo z biskupem ordynariuszem Krzysztofem Nitkiewiczem oraz przedstawiciele różnych instytucji i organizacji.

Projekt uchwały przeczytała wiceburmistrz Staszowa Ewa Kondek. Przypomniała, że dzisiaj przypada rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża i co roku 16 października będzie świętem patrona miasta. Przypomniała, że w Staszowie znajduje się Sanktuarium św. Jana Pawła II wybudowane jako votum wdzięczności za uratowanie życia Ojca Świętego, po zamachu na jego osobę. W świątyni znajdują się relikwie papieża oraz wiele pamiątek z nim związanych.

Minister Michał Cieślak jest przekonany, że tak wybitny patron będzie powodował, że mieszkańcom każdego dnia będzie żyło się coraz lepiej, a miasto będzie się rozwijać korzystając z mocy Ojca Świętego. Podkreślił podniosłość całego wydarzenia.

Wiceminister sportu Anna Krupka powiedziała, że ustanowienie patrona dla Staszowa to bardzo ważny dzień ponieważ św. Jan Paweł II to postać, która bardzo zapisała się w historii Kościoła i Polski.

- Ojciec Święty przyczynił się do przemian demokratycznych, do tego, że jesteśmy dzisiaj wolnym, suwerennym państwem. On spaja swoją myślą i będzie ożywiać ziemię staszowską - dodała wiceminister.

Poseł Marek Kwitek stwierdził, że jest to szczególny dzień nie tylko dla mieszkańców Staszowa, ale i dla całej diecezji sandomierskiej.

- Tak jak kiedyś staszowianie modlili się o cud ocalenia życia papieża-Polaka, tak teraz mogą kierować modlitwy do swojego patrona. Ważne jest to, że taka postać wyeksponowana została  właśnie teraz, gdy często próbuje się osłabiać autorytet Jana Pawła II, który jest wzorem dla wszystkich Polaków i dla młodego pokolenia, zrobił wiele dobrego dla naszego kraju - dodał poseł Marek Kwitek.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego stwierdził, że ogromna radość wypełnia jego serce, ponieważ wielki Polak zostaje patronem staszowskiej wspólnoty. Wyraził przekonanie, że staszowianie będą pamiętać o nauce i postawie tego wielkiego rodaka, bo wzorce są teraz bardzo potrzebne. Żyjemy w trudnych czasach, nauka św. Jana Pawła II ma wyjątkową wartość, dlatego przypominanie o niej jest niezwykle istotne.

Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć powiedział, że to szczególny i historyczny dzień. Podziękował biskupowi Krzysztofowi Nitkiewiczowi za przychylność i pomoc w uzyskaniu takiego patrona, co wymagało zgody Stolicy Apostolskiej. Podkreślił, że w mieście i gminie jest wiele miejsc przypominających postać św. Jana Pawła II. To przede wszystkim sanktuarium noszące jego imię, w którym są relikwie, ale także szkoły, przedszkola i pomniki.

Po uroczystej sesji przed urzędem miasta na pamiątkę ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Staszowa z inicjatywy nadleśnictwa posadzony został dąb.

Po sesji zebrani, w towarzystwie orkiestry dętej Siarkopolu w Grzybowie, z pocztami sztandarowymi przeszli do Sanktuarium św. Jana Pawła II na mszę świętą pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.

Podobne wiadomości
Reklama