Symbol Starachowic będzie rósł przy brzegach miejscowej rzeczki

Data publikacji: 21.05.2021 15:21
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.05.2021 Starachowice. Akcja Wierzby w Wierzbniku

21.05.2021 Starachowice. Akcja Wierzby w Wierzbniku
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Wierzby w Wierzbniku - to hasło przypominające dawną nazwę miasta przyświecało akcji sadzenia drzew w Starachowicach. Kilkadziesiąt wierzb będzie rosło wzdłuż rzeczki Młynówki, dopływu Kamiennej.

To w tym miejscu prawdopodobnie lokowana była pierwsza kuźnica, która w XVI wieku dała początek miastu - przypominał dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski.

- Kuźnicę z czasem określano jako Wierzbnik Jakubkową, aby odróżnić ją od innych podobnych miejsc. Kiedy więc w XVII wieku benedyktyni świętokrzyscy lokowali tam miasto, nazwę mieli już gotową - mówi dyrektor.

Wierzba jednak nigdy nie stała się formalnym symbolem miasta, najpierw jego herb odnosił się do opata Radoszewskiego, który zakończył proces lokacji, a już na początku XX wieku, po odzyskaniu praw miejskich pojawia się herb górniczy, do dziś będący też herbem Starachowic.
Wierzba nie przez przypadek obrastała brzegi rzeczki, najpierw nazywanej Wierzbnik, a później Młynówka. Jest bowiem gatunkiem bardzo korzystnym dla środowiska przypominała Zuzanna Sidorowicz z Nadleśnictwa Starachowice.

- Korzenie wierzby wiążą glebę, magazynują wodę, a jej drewno jest na tyle miękkie, że wiele ptaków i owadów znajduje w niej schronienie. Dla pszczół to właśnie pyłek z wierzby jest pierwszym pożytkiem po zimie - wyjaśnia leśnik.

Inicjatorem akcji było Stowarzyszenie Przyrodniczo-Leśne Kotyzka w porozumieniu z centrum handlowym Galardia, które udostępniło tereny do posadzenia wierzb. Jacek Tarnowski ze Stowarzyszenia przypominał, że pomysłodawcą był Robert Pióro, a włączyli się także uczniowie klasy architektury krajobrazu oraz klasy mundurowej ZDZ.

Podobne wiadomości
Reklama