Symbolika Świąt Wielkanocnych: ziemniaki

Data publikacji: 03.04.2021 13:50
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Obok tradycyjnych produktów - jak jajka, pieczywo, kiełbasa chrzan czy sól - w regionie świętokrzyskim do koszyczków wielkanocnych czasami wkłada się ziemniaki.

To bardzo stara tradycja opisywana przez etnografa księdza Władysława Siarkowskiego, który obok posługi duszpasterskiej pod koniec XIX wieku badał i opisywał zmiany na wsi kieleckiej. Dawniej do święcenia przynoszono całe jedzenie przygotowane na Wielkanoc. Mieszkańcy w chustach lub obrusach przynosili obok tradycyjnych produktów także ziemniaki, które potem  sadzono w polu. Miało to spowodować duży urodzaj i uchronić zbiory. Z kolei płachy czy chusty były wykorzystywane potem podczas siewu zboża.

W niektórych miejscowościach regionu kultywowana jest  także tradycja, że mieszkańcy wsi zbierają się pod krzyżem lub w wyznaczonym miejscu i tam przyjeżdża do nich ksiądz, który święci pokarmy. Dawniej tym miejscem były dwory szlacheckie. Poświęcone pokarmy można było spożywać dopiero  po niedzielnej rezurekcji podczas śniadania wielkanocnego. Wcześniej obowiązywał post.

O symbolice ziemniaków mówi Aleksandra Imosa z Muzeum Wsi Kieleckiej:

Reklama