System zdrowia jest wydolny - zapewnia wojewoda

Data publikacji: 05.10.2020 13:55
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.10.2020 Radio Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Robert Szumielewicz - dziennikarz Radia Kielce

05.10.2020 Radio Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Robert Szumielewicz - dziennikarz Radia Kielce
Fot. Dionizy Krawczyński / Radio Kielce

Musimy być świadomi, że liczba zachorowań na COVID-19 będzie rosła. W województwie świętokrzyskim, Polsce ale także w Europie i na świecie mamy do czynienia z drugą falą koronawirsua- stwierdził wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Gość Radia Kielce podkreśla, że mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń i drobnych perturbacji, system opieki zdrowotnej cały czas jest wydolny.

- Ministerstwo zdrowia cały czas pracuje nad udoskonaleniem kolejnej wersji systemu ochrony pacjenta w dobie COVID-19. Te prace trwają, myślę, że w połowie tygodnia zostaną przedstawione szczegóły nowej strategii. Świadczy to o tym, że nie jesteśmy schematyczni i dostosowujemy się do tego, jakie są potrzeby społeczeństwa - dodaje wojewoda.

Zbigniew Koniusz pytany, o liczbę dostępnych miejsc w świętokrzyskich szpitalach, dla pacjentów z potwierdzonym koronawirsuem, podkreślił, że jest to ściśle związane z podziałem szpitali na trzy poziomy. Obecnie we wszystkich szpitalach powiatowych w regionie, będących na pierwszym poziomie stworzonych jest od 140 do 200 miejsc buforowych i izolacyjnych.

- Każdy szpital jest przygotowany na przyjęcie pacjenta z COVID-19. Na drugim poziomie znajdują się szpitale posiadające oddziały zakaźne. W naszym regionie to trzy placówki: w Busku-Zdroju, Kielcach i Starachowicach. W tej chwili w Busku mamy pełne obłożenie, wszystkie 17 miejsc jest zajęte. Z kolei w Kielcach dostępnych jest 40 miejsc, z których zdecydowana większość jest zajęta. Z kolei w Starachowicach dysponujemy kolejnymi 17 miejscami - dodaje.

Wojewoda przypomina, że w związku ze wzrostem zapotrzebowania, zwiększono o 27 liczbę łóżek w starachowickiej lecznicy. Dodatkowo od wczoraj w szpitalu zespolonym w Kielcach, na potrzeby pacjentów z koronawirusem, przeznaczono cały oddział dermatologiczny.

Gość Radia Kielce, pytany o możliwość przywrócenia szpitalowi w Starachowicach statusu placówki jednoimiennej, zaznaczył, że ministerstwo zdrowia pracuje nad dostosowaniem mapy szpitali do rozwoju sytuacji.

- Sądząc po dynamice zachorowań, wszystko wskazuje, że obecnie będzie ich zdecydowanie więcej niż wiosną tego roku, dlatego być może i to rozwiązanie będzie wchodziło w grę. Jeśli tak się stanie będzie to poszerzone i unowocześnione podejście połączone z przyszpitalnym centrum porad i konsultacji w przypadku placówek jednoimiennych - dodaje.

Zbigniew Koniusz odnosząc się do kwestii dostępności szczepionki przeciwko grypie, stwierdził, że rząd na najbliższe miesiące ma zakontraktowane prawie 3 mln szczepionek. Wojewoda podkreśla, że szczepienie przeciw grypie, aby było skuteczne powinno być wykonywane w odpowiednim czasie.

- Szczepić powinny się przede wszystkim osoby z grup podwyższonego ryzyka, to między innymi osoby starsze i z dodatkowymi schorzeniami. W pierwszej kolejności szczepionki powinny trafić do np. pensjonariuszy domów pomocy społecznej – stwierdził Zbigniew Koniusz.

Reklama