Szable i stare amfory - sobotnia giełda kolekcjonerska w Kielcach

Data publikacji: 11.09.2021 11:11
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.09.2021. Kielce. Giełda kolekcjonerska przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach

11.09.2021. Kielce. Giełda kolekcjonerska przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Sobotnia giełda kolekcjonerska w przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach przyciągnęła wielu kupujących i sprzedawców. Tradycyjnie, można było nabyć stare monety, książki, militaria, znaczki pocztowe, a nawet biżuterię. Sporym zainteresowaniem cieszyła się porcelana, ozdobne flakony, czy figurki z mosiądzu.

Szczególną uwagę zwracało stoisko pana Zbigniewa, który przyjechał do Kielc z Racławic i przywiózł pokaźną kolekcję szabel.

- Zbieram je już od ponad 40 lat. Większość pochodzi z wymiany z innymi kolekcjonerami. Mam szable rosyjskie, francuskie, austriackie, polskie, a nawet tureckie. Najstarsze pochodzą z XVII wieku - mówił.

Najcenniejsza w kolekcji pana Zbigniewa jest szabla husarska, tzw. kontuszowa. Służyła ona husarii do specjalnych spotkań z książętami.

- Ona nie jest na sprzedaż. Jest zbyt cenna dla mnie. Obiecałem, że przekażę ją moim dzieciom, które interesują się starociami - zaznacza.

Z kolei pani Teresa oferowała na swoim stoisku amfory.

- Są sprowadzone z Niemiec, wykonane z miedzi, a wzory są niepowtarzalne. Niemcom one się już nie podobają, więc je sprzedają. W Polsce są nabywcy, którzy kupują je i używają jako stojaki na parasole - mówi.

Giełda kolekcjonerska przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbywa się w każdą drugą sobotę miesiąca.

Reklama