Szczepią się coraz młodsi

Data publikacji: 07.06.2021 10:44
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Od dzisiaj w kraju zaszczepić się przeciw COVID-19 może kolejna grupa osób. Dotychczas w Polsce możliwe były szczepienia osób od 16. roku życia. Natomiast od dzisiaj możliwe są już szczepienia dzieci od 12. do 15. roku życia.

Europejska Agencja Leków, po przeanalizowaniu badania przeprowadzonego na dwóch tysiącach nastolatków wyraziła zgodę, by tę grupę wiekową szczepić preparatem firmy Pfizer.

Dzieci będą szczepiły się tak jak dotychczas wszyscy pacjenci, w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych. Natomiast po wakacjach szczepienia będą prowadzone także w szkołach, a akcja będzie uzależniona od tego, ilu chętnych będzie w poszczególnych placówkach. To dyrektorzy szkół będą decydować, czy chcą by na terenie szkoły zorganizować punkt szczepień.

Dzieci, podobnie jak dorośli, przyjmują dwie dawki szczepionki w odstępie co najmniej trzech tygodni. Dzisiaj wystawione zostały już e-skierowania, które umożliwią zapisanie się. Będzie to możliwe przez infolinię, SMS, za pośrednictwem portalu pacjent.gov.pl lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Szczepienia nie są obowiązkowe i zgodę na nie musi wyrazić rodzic.

Reklama