Szczepienia przeciwko COVID-19 [PORADNIK]

Data publikacji: 20.04.2021 11:00 / Data aktualizacji: 05.05.2021 12:20
Kategoria: Zdrowie /Źródło: PAP, IAR, Ministerstwo Zdrowia
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Maciej Kulczyński / PAP

Kiedy i jak można się zaszczepić? Gdzie znajdują się punkty szczepień? Jak wygląda harmonogram szczepień? Kiedy mogą rejestrować się kolejne roczniki na szczepienia?

PUNKTY SZCZEPIEŃ POWSZECHNYCH W ŚWIĘTOKRZYSKIEM [LISTA]


SZCZEPIENIE PRZECIWKO COVID-19 - MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ [PORTAL GOV.PL]

Harmonogram rejestracji na szczepienia

Rząd chce, aby do 10 maja każdy obywatel powyżej 18. roku życia otrzymał e-skierowanie na szczepienie po to, aby od 10 maja uruchomić zapisy na szczepienia dla wszystkich chętnych dorosłych Polaków. Rejestracja odbywa się przez Internet, infolinię - nr tel. 989, SMS-em pod numer 880-333-333 lub w punktach szczepień (szczegółowe informacje poniżej).

REJESTRACJA NA SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 

Jak się zarejestrować na szczepienie?

Jeżeli jest już Twój etap rejestracji, masz cztery możliwości zapisu na szczepienie:

Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989

Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.

Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie - jeśli podałeś numer telefonu - otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni. Kliknij i zarejestruj się.


Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień.

W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

 

Wyślij SMS

Wyślij SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

Wysyłając SMS pod jeden z wyżej wskazanych numerów (oba numery prowadzą do jednego systemu), połączysz się z systemem, który pokieruje Cię krok po kroku. Najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.

Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień. Sprawdź szczegóły dotyczące rejestracji przez SMS.

 

Punkty drive-thru w systemie e-Rejestracji

W punktach drive-thru szczepionkę można przyjąć nie wychodząc z samochodu / Fot. Maciej Kulczyński - PAP

W punktach drive-thru szczepionkę można przyjąć nie wychodząc z samochodu. Na szczepienie w tych punktach można zapisać się przez infolinię, Internetowe Konto Pacjenta oraz kontakt telefoniczny z punktem drive-thru (szczegółowe informacje poniżej). 

Pamiętaj, że w punktach drive-thru obowiązują specjalne zasady szczepień:

- wydrukuj i wypełnij kwestionariusz przed udaniem się do punktu szczepień,

- przyjedź na miejsce 10 minut wcześniej,

- nie wychodź z samochodu, przed otworzeniem szyby zakryj usta i nos,

- po szczepieniu odczekaj minimum 20 minut w samochodzie, to ważne dla Twojego bezpieczeństwa.

Jak przygotować się na szczepienie w punkcie drive-thru:

Zapisz się na szczepienie w punkcie drive-thru przez jeden z poniższych kanałów:

- kontakt telefoniczny z punktem drive-thru - na stronie gov.pl/szczepimysie znajduje się zakładka z dostępnymi punktami drive-thru i numerami telefonu do zapisów

- rejestracje w punkcie drive-thru: punkty mogą wyodrębnić miejsca parkingowe dla pacjentów zapisujących się na szczepienie bezpośrednio na miejscu

- bezpłatna infolinia pod numerem 989 

- Internetowe Konto Pacjenta 

- przed przyjazdem do punktu szczepień wydrukuj i wypełnij kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego dla osoby dorosłej przeciw COVID-19

Przyjedź do punktu szczepień ok. 10 minut przed wyznaczoną godziną szczepienia. Nie ma potrzeby, żebyś był na miejscu wcześniej

Ustaw się w kolejce samochodów czekających przed stanowiskami szczepień. Czekaj na polecenia osób kierujących ruchem

Po otrzymaniu pozwolenia zaparkuj swój pojazd na stanowisku szczepień przy osobie kwalifikującej i wykonującej szczepienie

Wszystkie szczepione osoby w pojeździe powinny przekazać osobie dokonującej kwalifikacji swoje wypełnione kwestionariusze wywiadu przed szczepieniem.

Osoba kwalifikująca może zadać każdemu pasażerowi zapisanemu na szczepienia kilka pytań odnośnie stanu zdrowia, zmierzyć ciśnienie i temperaturę.

Po zakwalifikowaniu do szczepienia zostaniesz zaszczepiony w swoim pojeździe.

Po szczepieniu powoli i ostrożnie zaparkuj na wskazanym miejscu na parkingu poszczepiennym.

Zaszczepieni kierowcy pojazdów powinni odczekać minimum 20 minut po szczepieniu przed opuszczeniem punktu szczepień. Rekomendowany czas czekania dla pasażerów wynosi minimum 15 minut.    

Pamiętaj, abyś Ty i Twoi pasażerowie mieli zasłonięte usta i nos. 

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19 [pobierz, wydrukuj i wypełnij]

 

Mapa punktów szczepień

Sprawdź gdzie można zaszczepić się przeciwko COVID-19.

 

Jak powstała szczepionka, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić?

Na opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19 czekamy od początku epidemii koronawirusa. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy naukowców z całego świata będziemy mogli z niej skorzystać, a co za tym idzie uchronić siebie i innych przed zakażeniem. Jak powstawała szczepionka, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiedzi na te i inne pytania zbieramy w jednym miejscu, a zakładka jest na bieżąco aktualizowana. Pytania są podzielone tematycznie, a interesujące nas sprawy można znaleźć, korzystając z wyszukiwarki.

Reklama