Szczepionka dojedzie do tych, którzy nie mogą wyjść z domu

Data publikacji: 19.02.2021 14:42
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Osoby, które z przyczyn medycznych nie mogą dojechać do punktu szczepień przeciwko COVID-19 otrzymają zastrzyk w domu. To kolejne usprawnienie w ramach walki z koronawirusem.

Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że NFZ zakontraktował specjalne, wyjazdowe punkty szczepień. W kraju jest ich 117, a województwie świętokrzyskim dwa.

Podmiotem świadczącym te usługi będzie firma Corten Medic.

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień, pacjent lub osoba, która się nim opiekuje musi zadzwonić do swojej przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

- Osobami, które najlepiej znają pacjentów są lekarze rodzinni oraz pielęgniarki opieki długoterminowej. Te dwie grupy personelu będą decydować o tym, czy osoba może być zakwalifikowana do wyjazdowego punktu szczepień, czy też nie - dodaje dyrektor.

Oznacza to, że chorzy nie rejestrują się przez Internet ani przez infolinię. Po przyjęciu zgłoszenia, sprawdzane jest czy pacjent jest na aktywnej liście we wskazanym POZ. Jeżeli jest, lekarz wystawia e-skierowanie i wprowadza je do systemu. Potrzebna jest także dokumentacja medyczna. Potem pacjent lub jego opiekun kontaktuje się z wyjazdowym punktem szczepień lub robi to osoba z POZ-u.

- Tam pacjent jest rejestrowany. Zostaje wyznaczony termin, o którym jest informowany telefonicznie - dodaje dyrektor NFZ.

Ostateczna kwalifikacja następuje w domu pacjenta.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz przyznaje, że NFZ sprawnie ułatwia dostęp do szczepionek mieszkańcom regionu.

Lekarz rodzinny Sebastian Kędzierski zauważa, że propozycja dojeżdżania do pacjentów na szczepienia jest bardzo trafna.

- Zastanawialiśmy się jak przewieźć chorych i leżących w domach pacjentów na szczepienia. To był duży problem logistyczny szczególnie, że są też tacy, których stan na to nie pozwala - dodaje.

W województwie świętokrzyskim są także inne możliwości dowozu pacjentów na szczepienia. Transporty są organizowane przez władze lokalne. Takie zadania wykonuje m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach. Magdalena Gościniewicz, dyrektor instytucji informuje, że chętni mogą zadzwonić na infolinię pod numer telefonu 668 431 060.

Z pomocy mogą skorzystać osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym oraz seniorzy, którzy nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień.

Do tego celu przeznaczono pięć samochodów. Z pacjentami jeżdżą osoby, które pomagają im w poruszaniu się.

adv adv
Wiadomości
Reklama