Szczepionki przeciwko grypie dopiero w październiku

Data publikacji: 15.09.2020 15:33
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Zbliża się czas szczepienia przeciw grypie. Tymczasem w świętokrzyskich aptekach kupić można jedynie pojedyncze sztuki tych preparatów. Jak informuje Robert Gocał, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Kielcach, w ostatnich dniach co prawda do aptek trafiły już dwie transze szczepionek, ale było ich raptem po kilka sztuk.

- Faktycznie, szczepionek na dzisiaj brakuje. Od dystrybutorów, czy hurtowni otrzymujemy śladowe ilości. Dwie transze preparatów zostały już dostarczone do aptek, a kolejna ma być na początku października. Jeżeli liczba pacjentów, która deklaruje chęć zaszczepienia faktycznie będzie duża, to tych szczepionek będzie za mało - dodał Robert Gocał. 

Kilka dni temu szczepionki trafiły m.in. do jednej z kieleckich aptek. Jak informuje jej właściciel Marek Jędrzejczak, preparaty sprzedażne zostały bardzo szybko.

- Pierwsza dostawa pojawiła się na początku września. To było tylko 10 sztuk preparatu. Bardzo szybko zostały sprzedane, bo mamy wielu pacjentów, którzy muszą się szczepić co roku, czyli pacjentów z grupy ryzyka - dodał Marek Jędrzejczak.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że w tym roku na polski rynek trafi ponad 1,8 mln szczepionek przeciw grypie.

Ponadto od września resort zdrowia rozszerzył listę osób uprawnionych o refundacji szczepionek przeciwko grypie. Szczepienia te będą dostępne bezpłatnie dla seniorów powyżej 75. roku życia. Z 50-procentową zniżką szczepionki mogą kupić osoby powyżej 65. roku życia oraz osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, m.in. po transplantacji narządów, z chorobami układu krążenia, oddechowego, cukrzycę, kobiety w ciąży oraz dzieci od 2 do 5 lat.

Reklama