Szef MON: uruchamiamy całodobową infolinię dla ośrodków pomocy społecznej i organizacji pozarządowych

Data publikacji: 05.11.2020 09:38
Kategoria: Strefa munduru /Źródło: PAP
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Bartłomiej Zborowski / DWOT

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek o uruchomieniu całodobowej infolinii dla ośrodków pomocy społecznej i organizacji pozarządowych. Podmioty mogą przez nią zgłaszać, jakiego wsparcia potrzebują od Wojska Polskiego.

"Od dziś uruchamiamy całodobową infolinię dla ośrodków pomocy społecznej i organizacji pozarządowych. Pod numerem 800 100 115 podmioty będą mogły zgłaszać jakiego wsparcia potrzebują od Wojska Polskiego. Cały czas wnioski o pomoc można składać za pomocą +Platformy wsparcia WOT+" - poinformował Błaszczak w czwartek na Twitterze.

Obsługę infolinii prowadzą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował rzecznik WOT płk Marek Pietrzak, z założenia infolinia ma być narzędziem pomocniczym, wykorzystywanym wyłącznie w przypadku braku możliwości złożenia wniosku o pomoc inną drogą (zarówno przez internetową aplikację +Platforma wsparcia WOT+, jak też w formie tradycyjnej – za pomocą pisma czy faksu).

Aplikacja "Platforma wsparcia WOT" została uruchomiona wiosną tego roku. Jest to aplikacja webowa dostępna pod specjalnym adresem internetowym. Mogą z niej korzystać tylko zarejestrowane podmioty. Aby dokonać rejestracji należy wysłać email z wnioskiem o rejestrację na adres: pomocwot(at)mon.gov.pl, w odpowiedzi wnioskodawca otrzyma wiadomość z prośbą o przesłanie szczegółowych danych niezbędnych do rejestracji. Po przejściu rejestracji użytkownik otrzymuje pełen dostęp do usługi.

Płk Pietrzak wskazał, że dotychczas składane wnioski dotyczyły głównie potrzeb transportu i dystrybucji żywności dla osób najbardziej potrzebujących, zaopatrzenia w materiały ochronne i płyny do dezynfekcji, zakupów i dostarczania leków, wsparcia personelu ośrodków pomocy społecznej i medycznego, czy też budowy polowych izb przyjęć.

Uruchomienie telefonicznej infolinii jest kolejnym działaniem podejmowanym przez WOT w ramach zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. W ramach operacji "Trwała Odporność" żołnierze wspierają opiekę medyczną, służby sanitarne i samorządy. Przeprowadzają badania wymazowe, pomagają chorym w izolatoriach, wspierają w opiece nad pensjonariuszami w domach pomocy społecznej oraz wspierają Policję w monitorowaniu przestrzegania obostrzeń przez osoby objęte kwarantanną.

Oprócz żołnierzy WOT w działania szeroko angażowani są żołnierze zawodowi z jednostek z innych rodzajów sił zbrojnych podległych Dowództwu Generalnemu RSZ, Inspektoratowi Wsparcia SZ oraz Dowództwu Garnizonu Warszawa.

Reklama