Szef MON: Wojsko Polskie zorganizuje obchody wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Data publikacji: 24.07.2020 09:25
Kategoria: Strefa munduru /Źródło: PAP
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W tym roku po raz pierwszy Wojsko Polskie zorganizuje obchody 1 września na Westerplatte - poinformował w piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, zależy mu, aby obchody miały charakter państwowy, żeby nie były wykorzystywane politycznie.

- W tym roku po raz pierwszy, mam nadzieję, że już tak zawsze będzie, Wojsko Polskie zorganizuje obchody 1 września na Westerplatte - oświadczył na piątkowej konferencji prasowej szef MON. Zaznaczył, że zależy mu na tym, aby obchody miały charakter państwowy, nie były wydarzeniem wyłącznie o skali lokalnej.

- To był atak Niemiec na Polskę. To wydarzenie, w którym czcimy przede wszystkim dzielność i ofiarność Wojska Polskiego - podkreślał.

Minister stwierdził też, że teren Westerplatte przez lata był zaniedbany.

- Teraz ten teren przechodzi we władanie Skarbu Państwa. To teren, na którym powstanie w przyszłości Muzeum Westerplatte, to teren, który jest uświęcony krwią żołnierzy Wojska Polskiego - stwierdził.

Podkreślił, że chce, aby obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej miały charakter państwowy, żeby nie były wykorzystywane politycznie.

- Tak niestety było przez lata, kiedy władze Gdańska, albo zamierzały nie zapraszać Wojska Polskiego, albo zapraszały polityków typu (Frans) Timmermans (wiceprzewodniczący KE), którzy wygłaszali wówczas na Westerplatte przemówienia bardzo kontrowersyjne w swojej treści - powiedział minister.

Zapowiedział, że na uroczystości zaproszeni zostaną m.in. kombatanci, weterani czy harcerze. Jak zaznaczył, ci, którzy zasłużyli się dla wolności Rzeczypospolitej Polskiej. Mariusz Błaszczak podkreślił, że zaproszone zostaną także władze samorządowe.

Reklama