Szkoła w Wielkiej Wsi w pełni wykorzystała szansę, jaką jest położenie w pobliżu Wykusu

Data publikacji: 11.06.2021 16:50
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.06.2021. Wielka Wieś. 30. rocznica nadania Szkole Podstawowej imienia Świętokrzyskich Partyzantów Armii Krajowej

11.06.2021. Wielka Wieś. 30. rocznica nadania Szkole Podstawowej imienia Świętokrzyskich Partyzantów Armii Krajowej
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Dziś rozpoczynają się uroczystości na Wykusie. Od lat powojennych spotykali się tam partyzanci z oddziałów Jana Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, teraz na Wykus przychodzą ludzie wierni ideałom Armii Krajowej.

Tegoroczne obchody rozpoczęło spotkanie w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi. Od 30 lat placówka nosi imię Świętokrzyskich Partyzantów Armii Krajowej, a jej sztandar, również nadany w 1991 roku, został ufundowany przez Fundację z Kanady, założoną przez Teresę i Zdzisława Knoblów.

Zdzisław Knobel, żołnierz AK i uczestnik powstania warszawskiego, został przed laty zmuszony do emigracji politycznej. Od końca lat 80. małżonkowie ufundowali kilkadziesiąt sztandarów dla różnych organizacji w Polsce.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi, Bożena Wrona zaznaczyła, że ideały Armii Krajowej można realnie przekazywać młodym ludziom, wykorzystując różne środki przekazu.

- Na głównym holu szkoły jest duże zdjęcia partyzantów zrobione podczas jednego ze spotkań na Wykusie oraz portret Zdzisława Rachtana „Halnego”, uczniowie na co dzień mają możliwość poznawać ich twarze, przez to żołnierze stają się bliscy, niczym rodzina. W każdym miesiącu pracy szkoły poszukujemy ważnych dat i świętujemy je z uczniami, czy to na Wykusie, czy to w szkole. Obchodzimy wrześniową pamiątkę odsłonięcia kapliczki, w październiku rocznicę obławy, a 14 lutego przekształcenie ZWZ w Armię Krajową.

Żołnierze Armii Krajowej stawiali na młodzież, harcerzom przekazali opiekę nad Wykusem, dlatego kolejne pokolenie w sztafecie pokoleń spełnia bardzo ważną rolę.

- My jako harcerstwo przekazujemy pamięć o partyzantach, jeżeli do tego dołączymy prace w szkole, to okaże się, że mamy całe pokolenie młodych ludzi, którzy znają wydarzenia z II wojny światowej - mówił harcmistrz Rafał Obarzanek.

Obecna na spotkaniu poseł Agata Wojtyszek dziękowała szkole i nauczycielom za przekazywanie pamięci o żołnierzach.

- Tylko pamięć o przeszłości pozwala nam budować dobrą przyszłość, a tą przyszłością są dzieci. Do nich należy budowanie naszych małych ojczyzn oraz los Polski.

Z kolei świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik zwracał uwagę, że patron pełni ważną funkcję w wychowawczej pracy szkoły:

- 30 lat temu to był dopiero początek wolnej Polski i szkoła w Wielkiej Wsi w pełni wykorzystała szansę, jaką jest położenie w pobliżu Wykusu. Szkoła także, obok pracy wychowawczej, kształtowania młodych serc i umysłów, doskonale spełnia swoją funkcję dydaktyczną.

W piątek wieczorem spotkanie przy ławeczce Halnego w Starachowicach, w sobotę główna część uroczystości na polanie Wykus, a w niedzielę zakończenie obchodów w klasztorze ojców cystersów w Wąchocku.

Reklama