Szkoleniowy weekend świętokrzyskich terytorialsów [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 10.07.2021 11:57
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru
Świętokrzyskie. Szkolenie żołnierzy 10. ŚBOT

Świętokrzyskie. Szkolenie żołnierzy 10. ŚBOT
Fot. Jacek Szydlowski / Jacek Szydlowski / DWOT

Niemal 400 żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ten weekend będzie się szkolić w trybie rotacyjnym.

Stałymi rejonami odpowiedzialności, w których będą realizować szkolenie, są Kielce, Końskie i Jędrzejów. Pierwsza pomoc, topografia, szkolenie strzeleckie, tak w skrócie będzie wyglądało szkolenie żołnierzy 10. ŚBOT.

Podczas weekendu żołnierze 101. batalionu lekkiej piechoty z Kielc szkolą się w trybie rotacyjnym. Żołnierze rozlokowani w trzech pododdziałach będą realizować ćwiczenia w trzech lokalizacjach. Terytorialsi przebywający w Stałym Rejonie Odpowiedzialności Jędrzejów odbędą szkolenie strzeleckie przeprowadzone na miejscowej strzelnicy „Nadir” oraz będą doskonalić techniki posługiwania się bronią. Żołnierze rozlokowani w SRO Końskie głównie będą realizowali szkolenie medyczne: pierwsza pomoc, RKO, ewakuacja rannego z pola walki czy też elementy ratownictwa taktycznego. Dodatkowo na drugi dzień przemieszczając się i poznając swoje SRO przećwiczą elementy topografii. Natomiast terytorialsi rozlokowani w Kielcach zrealizują następujące szkolenia: obrona przed bronią masowego rażenia, elementy łączności, terenoznawstwo czy też walkę wręcz.

Prowadzenie dwudniowych szkoleń rotacyjnych poza terenami wojskowymi jest już w Wojskach Obrony Terytorialnej normą, a nie wyjątkiem. Zajęcia prowadzone poza terenami wojskowych placów ćwiczeń cechuje większy realizm. Dzięki nim żołnierze mogą lepiej poznać teren, za którego obronę i ochronę odpowiadają. Ważne jest również praktyczne zaznaczenie obecności żołnierzy OT w Stałym Rejonie Odpowiedzialności i kontakt z miejscową ludnością.

Intensywnie szkolą się także ochotnicy, którzy tydzień temu zostali powołani do służby w 10. ŚBOT. Do nich również w najbliższą niedzielę dołączą  starsi koledzy w służbie, którzy rozpoczną szkolenie wyrównawcze. Część żołnierzy 10. ŚBOT obecnie również realizuje szkolenie zintegrowane. Wyżej wymienione szkolenia są realizowane na poligonie w Nowej Dębie.

Terytorialność jest wpisana w nazwę naszego rodzaju sił zbrojnych. Ma dla nas wymiar szczególny. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. W WOT rozumiemy to jako przynależność do społeczności i regionu, z którego się wywodzimy, który znamy „jak własną kieszeń”. Terytorialność dla żołnierzy WOT oznacza gotowość do obrony i wspierania rodzin, bliskich i sąsiadów - stąd wprost wywodzi się misja formacji „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Żołnierze formacji mają świadomość tego, że w ten sposób wnoszą wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości Polski.

Reklama