Szkolny autobus w Działoszycach z napędem elektrycznym? Władze gminy zabiegają o dotację

Data publikacji: 23.12.2020 08:51
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.12.2020 Autobus elektryczny

23.12.2020 Autobus elektryczny
Fot. Gmina Działoszyce

Władze Działoszyc walczą o dofinansowanie na zakup ekologicznego autobusu z elektrycznym napędem. Koszt takiego pojazdu to 2,5 mln złotych.

Gmina złożyła wniosek do programu "Kangur-Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły". Dotacja mogłaby wynieść nawet dwa miliony złotych. 

Stanisław Porada, burmistrz Działoszyc informuje, że ekologiczny autobus miałby służyć do przewozu uczniów do trzech szkół z terenu gminy, a więc do Działoszyc, Dzierążni i Stępocic.

Burmistrz dodaje, że autobus, który obecnie dowozi uczniów ma już ponad 20 lat. Zaznacza, że przez tydzień mieszkańcy mieli możliwość testowania nowego typu pojazdu.

- Na jednym ładowaniu, w zależności od pory roku, może przejechać około 350 kilometrów. Zabiera na pokład 49 pasażerów. Przede wszystkim jest też przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Bezpieczny, ekologiczny, same pozytywne wrażenia - podkreśla.

Dofinansowanie obejmuje także budowę infrastruktury do ładowania oraz przeszkolenie kierowców w zakresie obsługi tego pojazdu.

- Ładowanie trwa około ośmiu godzin. Na czas testowania autobusu, firma dostarczyła nam też stację ładowania. Możemy ładować pojazd przy szkole, dołożymy jeszcze tylko więcej paneli fotowoltaicznych i praktycznie mamy darmowy dojazd dzieci do szkoły - zaznacza.

Do dyspozycji podróżnych w elektronicznym autobusie dostępne są m.in. rozkładane fotele, klimatyzacja z indywidualnymi nawiewami, gniazda USB i automatyczne opuszczanie podwozia, co znacznie ułatwia wejście do autobusu.

Jednak przede wszystkim, pojazd nie wydziela szkodliwych i trujących spalin, jest tańszy w eksploatacji od tradycyjnych z napędem silnikowym i pracuje dużo ciszej.

Reklama