Szkoły branżowe czekają na uczniów

Data publikacji: 24.05.2021 14:33
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
WUP. Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach

WUP. Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach
Kielce. 18.07.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Ślusarze, malarze i tynkarze - to tylko kilka profesji, w których mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogą bez problemu znaleźć pracę. Umiejętności niezbędne do wykonywania tych zawodów można nabyć w szkołach branżowych.

Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego przyznaje, że to doskonała forma kształcenia dla uczniów.

- Dobry zawód wiąże się z dobrą pracą i atrakcyjnym wynagrodzeniem. Dlatego zabiegamy o to, aby wszystkie podmioty, które zajmują się rynkiem pracy, współpracowały ze sobą. Chodzi o to, by kształcić ludzi w profesjach zgodnych z barometrem zawodów. Chcemy, by uczyli się w taki sposób, aby później mogli rozwijać swoją ścieżkę zawodową - mówi.

Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach przyznaje, że obecnie bez problemu zatrudnienie znajdą osoby zajmujące się budownictwem, m.in. murarze i tynkarze. Poszukiwane są także osoby zajmujące się budownictwem kolejowym.

- Pracę można znaleźć też w zawodach medycznych, zaczynając od pielęgniarek, na lekarzach kończąc. Ponadto, bardzo potrzebni są kierowcy, różnych kategorii - mówi. Z kolei problem ze znalezieniem pracy mogą mieć osoby, które ukończyły filologię polską lub politologię.

Magdalena Fogiel-Litwinek, komendant świętokrzyskiej wojewódzkiej komendy OHP w Kielcach przyznaje, że od wielu lat pracuje z młodzieżą. Jak dodaje, pamięta czasy, kiedy doradzało się młodym osobom, aby nie wybierały szkół zawodowych.

- Uważam, że to był duży błąd, ponieważ obecnie wykształciło się wielu bezrobotnych. Często zdarza się, że osoby które nie idą na studia, a skończyły liceum, nie mają pracy - podkreśla.

W regionie działa kilkadziesiąt szkół branżowych.   

Reklama