Szmaragdowa figurka powstaje w Ćmielowie [WIZUALIZACJE]

Data publikacji: 23.06.2021 12:32
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Kultura
Figurka ze szmaragdowej porcelany

Figurka ze szmaragdowej porcelany
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W Fabryce Porcelany AS w Ćmielowie trwają prace nad pierwszą figurką ze szmaragdowej porcelany.

Jak informowaliśmy, pod koniec maja Polskę obiegła wieść o wyjątkowym materiale, którego recepturę, jako pierwszy na świecie opracował właściciel Fabryki Porcelany AS w Ćmielowie. Serwisy i pojedyncze jego części już można kupić. Fabryka nie poprzestaje jednak na tym i już pracuje nad pierwszą artystyczną formą.

Jak informuje Adam Spała, wynalazca szmaragdowej porcelany, a także właściciel fabryki, będzie to figurka zainspirowana rzeźbą prof. Pawła Orłowskiego „Venividivici”, przedstawiającą jeźdźca na koniu. Wykonanie charakteryzuje się ostrymi i geometrycznymi kształtami. Jak dodaje, nie będzie prosta do wykonania. Łatwiejsze jest wykonanie obłych kształtów. Adam Spała uważa, że forma będzie składać się nawet do 20 elementów.

Artysta związany z krakowskim ASP, we wrześniu ubiegłego roku miał wernisaż swoich prac w Galerii van Rij, która uzupełnia ofertę ćmielowskiej fabryki. Właściciel fabryki, chcąc utrzymać współpracę z uznanym artystą, postanowił skonstruować figurkę na podstawie jego projektu. Paweł Orłowski wykonał już poglądowy model, także w zbliżonym kolorze do szmaragdowej porcelany.

Pierwszy egzemplarz będzie gotowy za miesiąc. Jak podkreśla wynalazca, nie wiadomo czy będzie to jedyna figurka ze szmaragdowej masy. Zapewnia jednak, że będzie wykonana w swoim niepowtarzalnym ćmielowskim stylu, bez zbędnych dodatków i upiększeń.


Podobne wiadomości
Reklama