Szpital apeluje o osocze

Data publikacji: 09.11.2020 15:04
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze apeluje do ozdrowieńców, czyli osób, które pokonały COVID-19 o oddawanie osocza. To lek, który pomaga pacjentom zakażonym koronawirusem.

Youssef Sleiman mówi, że obecnie w jego szpitalu hospitalizowanych jest ponad 100 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, a u 20 proc. z nich wymagane jest podanie osocza.

- Dlatego apeluję do wszystkich, którzy nie cierpią na choroby przewlekłe i mogą oddać osocze o zgłaszanie się do centrum krwiodawstwa w Kielcach. Od dawcy pobierana jest tylko niewielka ilość krwi, a osocza nie da się nigdzie kupić. Można je pozyskać tylko i wyłącznie jako dar jednego obywatela dla drugiego. Obecnie często czekamy na osocze po kilka dni. Zdarza się niestety i tak, że chory nie doczekuje przetoczenia leku - mówi Youssef Sleiman.

Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach informuje, że do tej pory w placówce przy ulicy Jagiellońskiej 66 osocze oddało 51 ozdrowieńców, dzięki temu udało się pomóc 180 chorym na COVID-19. Jak dodaje, osoba która chce oddać osocze musi spełnić kilka warunków. Taka osoba musi być zdrowa, a zgłosić się do nas może po 28 dniu od ustąpienia objawów choroby, a jeśli objawy były skąpe, wówczas po 18 dniach od zakończenia izolacji.

- Osocze potrzebne jest bardzo wielu chorym. W związku ze wzrostem w ostatnich dniach liczby zakażonych koronawirusem zapotrzebowanie na ten lek drastycznie wzrosło. Niestety, nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich zapotrzebowań, stąd cały czas apel o zgłaszanie się do nas dawców i oddawanie tego leku - dodała Zdzisława Sitarz-Żelazna.

Osocze można oddać tylko w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach od poniedziałku do piątku. Rejestracja dawców odbywa się w godzinach od 7.00 do 13.00. W razie wątpliwości placówka prosi o kontakt pod numerami telefonów 41 335 94 01 lub 41 335 94 40.

Reklama