Szpital dziecięcy w Kielcach pełen pacjentów. Powodem wirusy

Data publikacji: 13.10.2021 15:20 / Data aktualizacji: 14.10.2021 08:55
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Kielce. Świętokrzyskie Centrum Pediatrii.

Kielce. Świętokrzyskie Centrum Pediatrii.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Niemal wszystkie łóżka w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach są zajęte. Anna Mazur–Kałuża, rzecznik szpitala na Czarnowie informuje, że najwięcej małych pacjentów hospitalizowanych jest na oddziałach pediatrycznych z powodu wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych.

- W tej chwili wśród dzieci dominują wirusowe infekcje dróg oddechowych i zwłaszcza małe dzieci wymagają hospitalizacji. Lekarze zwracają uwagę na to, że bardzo dużo zakażeń powoduje obecnie wśród dzieci wirus RSV. Jest to wirus, który powoduje infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych - mówi rzecznik.

Jak dodaje Anna Mazur–Kałuża, wirus RSV jest szczególnie niebezpieczny dla noworodków, niemowląt i dla małych dzieci.

- Wirusa może przynieść do domu starsze rodzeństwo i ono poradzi sobie z taką infekcją. Natomiast mniejsze dzieci niejednokrotnie wymagają hospitalizacji. Lekarze podkreślają jednak, że nie w każdym przypadku należy kierować się do szpitala. O tym, czy dziecko kwalifikuje się do hospitalizacji powinien zdecydować lekarz pediatra, które zna dziecko, który to dziecko prowadzi na stałe - dodała Anna Mazur–Kałuża.   

Wirus RSV wywołuje katar, kaszel, gorączkę oraz duszności.

Reklama