Szpital na Czarnowie z tomografem dla pacjentów z COVID-19

Data publikacji: 26.06.2020 13:00
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Montaż tomografu przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach

Montaż tomografu przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach
Fot. WSZ w Kielcach/Facebook

Przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach trwa montaż tomografu, który przeznaczony będzie wyłącznie dla pacjentów z podejrzeniem i potwierdzonym SARS-CoV-2.

Jak informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik lecznicy, tomograf zostanie zamontowany nie w środku szpitala, a w specjalnym kontenerze na zewnątrz budynku.

- Tomograf zostanie umieszczony w specjalnym kontenerze, który stoi już pomiędzy szpitalnym oddziałem ratunkowym, a budynkiem głównym lecznicy. To bardzo ważna inwestycja, ponieważ u większości zakażonych koronawirusem i u dużej liczby pacjentów z podejrzeniem zakażenia konieczne jest badanie tomografem płuc - mówi Anna Mazur-Kałuża.

Montaż tomografu przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w KielcachFot. WSZ w Kielcach/Facebook

Obecnie osoby podejrzane lub chore na COVID-19, u których konieczna jest tomografia płuc, muszą być transportowane na badanie wewnątrz szpitala, co wiąże się później z koniecznością sterylizacji ciągów komunikacyjnych i innych pomieszczeń.

- Natomiast dzięki temu, że nowy tomograf umiejscowiony będzie w kontenerze, nie będzie trzeba pacjentów transportować przez różne pomieszczenia w szpitalu. To z kolei usprawni diagnostykę, a także podniesie bezpieczeństwo pacjentów i personelu szpitala - dodała Anna Mazur-Kałuża.

Montaż tomografu przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w KielcachFot. WSZ w Kielcach/Facebook

Wartość sprzętu to 2,7 mln zł. Zakup tomografu komputerowego jest finansowany ze środków unijnych i z dotacji urzędu marszałkowskiego.

Reklama