Szpitale przekładają operacje. Brakuje krwi dla pacjentów

Data publikacji: 05.07.2021 12:45
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie

 
30.06.2019 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Coraz trudniejsza sytuacja w świętokrzyskich szpitalach z powodu braku krwi. Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach informuje, że lecznica zmuszona jest przekładać zabiegi planowe.

Jak dodaje, krwi brakuje praktycznie na każdym oddziale, ale najpilniej potrzebna jest dla pacjentów hospitalizowanych w klinice kardiochirurgii.

- Zawsze w wakacje borykaliśmy się z problemem braku krwi, ale ten rok jest szczególnie trudny. W naszym szpitalu najwięcej krwi jest potrzeba w klinice kardiochirurgii. Niestety, ale kilkoro pacjentów musi poczekać na zabieg planowy, ponieważ nie mamy dla odpowiedniej. Z uwagi na brak tego leku klinika nie przyjmuje pacjentów, którzy mogą poczekać na swój zabieg - mówi rzecznik szpitala na Czarnowie.

Na zwykłą operację zabezpiecza się dwie, trzy jednostki. Z kolei poważne zabiegi kardiochirurgiczne wymagają sześciu, a nawet siedmiu. Jedna jednostka to 450 mililitrów.     

Jak dodaje Anna Mazur-Kałuża, krew potrzebna jest nie tylko na oddziałach zabiegowych, ale także na oddziałach zachowawczych, noworodkowym, dziecięcym, czy na jedynym w województwie dziecięcym oddziale onko-hematologicznym.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze z powodu braku krwi w ostatnich dniach odwołano kilka zabiegów ortopedycznych, informuje Youssef Sleiman, dyrektor lecznicy.

- W ostatnim czasie mieliśmy problemy z wykonywaniem planowych zabiegów ortopedycznych, szczególnie  dotyczących wstawiania endoprotez. Kilka takich zabiegów zmuszeni byliśmy przesunąć. Dlatego apelujemy o oddawanie krwi. Zawsze w okresie letnim było mniej krwiodawców, ale takich problemów  nie mieliśmy - dodał Youssef Sleiman.

Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii informuje, że na razie w szpitalu nie ma konieczności przekładania operacji planowych, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna, dlatego także i ŚCO przyłącza się do apelu o honorowe oddawanie krwi.

Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przypomina, że krew mogą oddać osoby zdrowe, ważące ponad 50 kg, które nie przyjmują leków na stałe. Krew mogą oddać również osoby, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19. Jednak po przyjęciu preparatu firm Pfizer i Moderna trzeba poczekać po 48 godzin, a w przypadku szczepionek AstraZeneka i Johnson&Johnson 14 dni.

Krew można oddawać w dni powszednie w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach, a także w oddziałach terenowych placówkach, czyli w Końskich, Ostrowcu Św., Sandomierzu i Skarżysku–Kamiennej.

Reklama