Szpitalny robot rozda lekarstwa chorym

Data publikacji: 20.08.2020 15:00
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Zdrowie
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Rowa Vmax /materiały prasowe

Cyfrowa, automatyczna apteka powstanie w Specjalistycznym Szpitalu im. Świętego Łukasza w Końskich. To pierwsze takie urządzenie w regionie i drugie w Polsce. Nowoczesny system dystrybucji medykamentów pomoże uniknąć błędów w dawkowaniu i przyczyni się do kolejnych oszczędności szpitala.

Wojciech Przybylski, dyrektor lecznicy, informuje, że w magazynie leków stanie automatyczna paczkowarnia, która będzie porcjować leki indywidualnie dla każdego pacjenta. Następnie pocztą pneumatyczną, czyli systemem specjalnych rur, urządzenie będzie rozporowadzać zapakowane leki na konkretne oddziały.

- Lekarz wypisuje zlecenie przy pacjencie, na tablecie. Dane przekazywane są do cyfrowej apteki. Tam znajduje się najważniejsze urządzenie, które pakuje leki imiennie i odpowiednio je porcjuje - opisuje dyrektor.

Nowy system dystrybucji leków ma niwelować pomyłki w dawkowaniu i podawaniu medykamentów niewłaściwym pacjentom.

- Pacjent dostaje dawkę zgodnie z zaleceniem lekarza. Nie ma możliwości jej zmniejszenia, zwiększenia bądź podmiany leku dla innego pacjenta - zaznacza Wojciech Przybylski.

Końskie. Specjalistyczny Szpital im. Świętego Łukasza w KońskichFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Nowy system przyniesie również oszczędności w dłuższej perspektywie, ponieważ leki kupowane będą hurtowo, a nie w małych opakowaniach jak dotychczas. Rocznie szpital nabywa leki o wartości około 14 milionów złotych, a cyfrowa apteka pomoże zaoszczędzić prawie pół miliona złotych.

Reklama