Sztetl w Chmielniku i gęsia tradycja pokazane na filmie

Data publikacji: 19.11.2020 13:19
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na czym polega zasada koszerności? Czym w gminie żydowskiej zajmował się szojchet? Dlaczego chmielniccy hodowcy pokrywali gęsie łapki smołą? - między innymi tego można się dowiedzieć z filmu, który pojawił się w mediach elektronicznych ośrodka Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku.

W związku z zamknięciem instytucji, placówka przygotowała całą serię propozycji online. Nowością są filmy, które będą się pojawiać raz w tygodniu. Filmowy cykl rozpoczęła opowieść o gęsiach, z których, jak podkreśla Justyna Morawska, pracowanik sztetla, słynął Chmielnik.

- Potwierdzeniem tego faktu jest jej pomnik, zwany Gęsią Studnią, wykonany przez Arkadiusza Latosa, a odsłonięty w 2008 roku, która jest pierwszą atrakcją, jaka wita turystów przy wjeździe do miasta. Skąd jednak powiązanie tego sympatycznego ptaka z Chmielnikiem? Wynika to z długiej, bo sięgającej 20-lecia międzywojennego, tradycji żydowskich tuczarni gęsi. To wtedy Chmielnik zaczął monopolizować ten rynek w regionie - wyjaśnia.

Więcej ciekawostek, nie tylko o gęsi, można znaleźć w filmie, zamieszczonym na stronie oraz na facebooku Świętokrzyskiego Sztetla. Tam też między innymi słowniczek, ciekawostki kulinarne i recenzje książek poruszających tematykę żydowską.

Reklama