Szybciej do Warszawy. Budowa łącznicy w Czarncy rozpoczęta

Data publikacji: 10.06.2021 15:12
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Rozpoczęły się prace przy budowie łącznicy Czarnca - Włoszczowa Północ. Dzięki niej podróż z Kielc do Warszawy, w porównaniu do obecnego czasu, ma skrócić się nawet o godzinę.

Izabela Miernikiewicz z zespołu prasowego spółki PKP Polskie Linie Kolejowe informuje, że przygotowywany jest teren pod budowę nowego toru, który będzie miał ponad 3 kilometry.

- Wykonawca formuje nasyp, będą na nim układane tory i podkłady. Zgromadzone są materiały - dodaje Izabela Miernikiewicz.

Łącznica Czarnca - Włoszczowa Północ zwiększy możliwości kursowania pociągów. Pozwoli na uruchamianie większej liczby połączeń międzyregionalnych między innymi w kierunku Warszawy i Łodzi. Po wybudowaniu łącznicy czas podróży koleją z Kielc do Warszawy ma wynosić ok. 2 godz. 20 min. To o godzinę szybciej niż obecnie.

Nowa, jednotorowa trasa kolejowa będzie zelektryfikowana. Pociągi będą po niej kursować z prędkością 100 km/h. Połączy Centralną Magistralę Kolejową z linią Kielce - Częstochowa. Oddanie trasy do eksploatacji jest planowane w pierwszej połowie przyszłego roku. Rozpoczęcie prac opóźniło się bowiem między innymi w związku z koniecznością rozszerzenia zakresu projektu inwestycji oraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Budowa łącznicy w Czarncy będzie kosztowała prawie 43 mln zł, z czego ponad 36 mln zł będzie stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jak informowaliśmy, w związku z planami budowy łącznicy wykonano prace przygotowawcze na stacji Włoszczowa Północ oraz zmodernizowano przystanek w Czarncy.

Reklama