Szybowiec, mercedesy i rękodzieło przyciągają na deptak [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 30.05.2021 17:30
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.05.2021. Kielce. Akcja: Budzenie Sienkiewki

30.05.2021. Kielce. Akcja: Budzenie Sienkiewki
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Występy muzyków ulicznych, portrety malowane na żywo, a także stragany z rękodziełem artystycznym i regionalne przysmaki - to tylko niektóre atrakcje święta ulicy Sienkiewicza w Kielcach.

Główny deptak stolicy województwa świętokrzyskiego w niedzielę przeżywa prawdziwe oblężenie. Najmłodszych przyciągają między innymi znajdujące się przy placu Artystów dmuchane zjeżdżalnie i karuzela, natomiast dorośli mogą skorzystać z szerokiej oferty kramów i punktów gastronomicznych.

W trakcie tzw. „Budzenia Sienkiewki” można także nabyć wyjątkowe rękodzieło artystyczne.

- Jedno z takich stoisk prowadzi Zakład Aktywności Zawodowej Caritas Diecezji Kieleckiej - informuje Kinga Mikołajczyk, instruktor placówki.

- Prezentujemy rękodzieło wykonane przez osoby niepełnosprawne zatrudnione u nas w zakładzie. To między innymi lalki, serca, skrzydła, figurki zwierząt, a także wiele innych okolicznościowych ozdób. Produkty cieszą się dużym zainteresowaniem przechodniów - zaznacza.

W trakcie wydarzenia nie brakuje także atrakcji dla fanów motoryzacji. Oprócz pokazu najnowszych aut prezentowanych przez kieleckich dealerów, podziwiać można i starsze modele. Dziś na Placu Wolności zebrali się miłośnicy oldskulowych mercedesów. Jak mówi Jacek Klesyk, z grupy Mercedes Benz Kielce, są to wyjątkowe auta z duszą.

- Zrzeszamy wszystkie modele od tych najstarszych po zupełnie nowe, w naszej grupie posiadamy naprawdę wyjątkowe modele np. 108, SL, czy SLK. Mercedes był moim pierwszym motoryzacyjnym marzeniem i miłością, która trwa do dziś - dodaje.

Równie dużym zainteresowaniem i to nie tylko wśród najmłodszych cieszył się prezentowany na płycie Rynku szybowiec SZD 51 Junior. Jak mówi Janek, pilot szybowca z Aeroklubu Kieleckiego wbrew pozorom szybownictwo to sport, którego może spróbować każdy.

- Oczywiście wymaga to przejścia odpowiedniego szkolenia, te są organizowane już dla czternastolatków, z kolei pierwszy samodzielny lot może wykonać osoba po ukończeniu 15 roku życia. Natomiast licencje mogą uzyskać już 16-latkowie. W szybownictwie nie ma górnej granicy wieku. W naszym klubie latają osoby, które są już po siedemdziesiątce, są również tacy instruktorzy. W szybownictwie warunki zdrowotne nie są aż tak restrykcyjne jak w lotnictwie cywilnym. Oczywiście należy mieć wykonane badania lotniczo-lekarskie drugiej klasy, które trzeba regularnie odnawiać - tłumaczy.

Mieszkańcy miasta, z którymi rozmawiał reporter Radia Kielce na ogół są zadowoleni z atrakcji przygotowanych w ramach tegorocznego „Budzenia Sienkiewki”. Niektórzy zaznaczają jednak, że jedna impreza nie będzie w stanie dostatecznie ożywić centrum miasta.

Tegoroczne święto ulicy Sienkiewicza w Kielcach potrwa do niedzieli 6 czerwca.

Reklama