Ta akcja pokazuje, jak zmieniła się Polska dzięki funduszom unijnym

Data publikacji: 25.09.2020 17:48
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Chęciny. 12.05.2019 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Wczoraj rozpoczęły się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Tym razem akcja odbywa się online. Do niedzieli zwiedzić będzie można wirtualnie wszystkie zakątki Polski i przekonać się, jak wiele dzieje się za sprawą Funduszy Europejskich. Atrakcje przygotowały także świętokrzyskie instytucje.

Jak wyjaśnia Agnieszka Kołacz-Sarnowska, rzecznik marszałka województwa świętokrzyskiego, dzięki wykorzystaniu Funduszy Europejskich zaszły duże zmiany w naszym otoczeniu.

- Przez 16 lat naszej obecności w UE zrealizowano ponad 260 tysięcy różnych inwestycji. Polska jest jednym z liderów we wdrażaniu unijnych funduszy - mówi.

Rzecznik dodaje, że w tym roku w związku z pandemią, finał Dni Otwartych Funduszy Europejskich odbywa się online.

- Na stronie dniotwarte.eu, w specjalnym oknie będą transmitowane wszystkie atrakcje. W Świętokrzyskiem będzie można między innymi obejrzeć wystawę w Centrum Leonardo da Vinci, wziąć  udział w warsztatach przygotowanych przez Świętokrzyską Polanę, czy porozmawiać z Koziołkiem Matołkiem w Pacanowie - wymienia.

Swoje filmy prezentują: Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim, Kompleks Świętokrzyska Polana, Muzeum Wsi Kieleckiej, Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzędowie, Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim i Rezerwat Krzemionki, Gmina Brody, Gmina i Miasto Busko-Zdrój, Zamek Królewski w Chęcinach, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Centrum Geoedukacji w Kielcach, Ogród Botaniczny w Kielcach, Kielecki Park Technologiczny, Filharmonia Świętokrzyska, Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej.

Filmy pozwalają odkryć rzeczy, które na co dzień mogą być niedostępne. Tak jest w przypadku Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Jak mówi Paulina Drozdowska - pracownicy sceny dramatycznej przygotowali cykl filmików, zatytułowany „Od projektu do gotowej scenografii”.

- Postanowiliśmy zarejestrować dla Państwa proces powstawania scenografii według projektów Dicka Birda do prapremiery polskiej „Och, te duchy” Eduardo de Filippo w reżyserii Dana Jemmetta. Uchylimy w ten sposób rąbka teatralnej tajemnicy, pokażemy  pracę rzemieślników teatralnych, od przygotowania niezbędnych materiałów, po efekt końcowy. Zainteresowani zobaczą, jak została wykonana scenografia, która w gotowej postaci stanie na scenie. Zadanie dla plastyków będzie prawdziwym wyzwaniem ze względu na skomplikowany projekt angielskiego artysty wizualnego. Dan Jemmett i Dick Bird często pracują razem przy przygotowaniu spektakli dla legendarnej sceny paryskiej Comédie-Française - wyjaśnia.

Akcja Dni Otwarte Funduszy Europejskich zakończy się w niedzielę, 27 września o godzinie 20.30.

Reklama