Tablica przypomni o ochotnikach walczących z bolszewikami [WIDEO, ZDJĘCIA]

Data publikacji: 14.08.2020 15:58
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.08.2020 Kielce. Odsłonięcie tablicy na murze urzędu miasta upamiętniającej Bitwę Warszawską i Bitwę Nad Niemnem. Od lewej prezydent Kielc Bogdan Wenta, naczelnik kieleckiej delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita i naczelnik Oddziałowego  Biura  Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie dr Maciej Korkuć

14.08.2020 Kielce. Odsłonięcie tablicy na murze urzędu miasta upamiętniającej Bitwę Warszawską i Bitwę Nad Niemnem. Od lewej prezydent Kielc Bogdan Wenta, naczelnik kieleckiej delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita i naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie dr Maciej Korkuć
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tablicę upamiętniającą 100. rocznicę utworzenia Armii Ochotniczej walczącej z bolszewikami, odsłonięto na budynku kieleckiego ratusza. To część obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej.

Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej wyjaśnia, że Armia Ochotnicza była wielkim fenomenem, ponieważ w poczuciu patriotyzmu i zagrożenia bolszewicką nawałą, szeregi sił zbrojnych zasiliło około 100 tysięcy osób z różnych grup społecznych.

- Musimy zwrócić uwagę, że Bitwa Warszawska, z jednej strony ocaliła naszą młodą rodzącą się państwowość, a z drugiej była wojną z cywilizacją śmierci, którą niósł ze sobą bolszewizm. To cywilizacja bez zasad i norm, której narzędziem był terror. To wydarzenie wykraczało daleko poza polską historię. Bitwa Warszawska wśród historyków jest określana jako jedna z osiemnastu najważniejszych bitew w historii świata - dodaje.

Jak stwierdził senator Krzysztof Słoń z PiS, pokolenie 1920 roku stanęło na wysokości zadania i wywiązało się znakomicie ze swojej roli, którą była obrona niepodległej Rzeczpospolitej. Jak zaznaczył, Armia Ochotnicza zrzeszająca wszystkie grupy przyczyniła się do odporu zła, jakie niósł ze sobą pochód bolszewików na zachód.

- Dzięki nim bolszewicy nie zawieszali na naszych pomnikach, na pomnikach bohaterów, świętych, pomnikach Chrystusa i Maryi czerwonej flagi. A siepacze nie rozbijali naszych kościołów młotem i sierpem - dodaje.

Krzysztof Słoń podkreśla, że członkowie Armii Ochotniczej oprócz tego, że przelewali krew, dali przykład tego, że Ojczyzna jest wielkim wspólnym świętym obowiązkiem i nie ma takich podziałów, które mogłyby nam przeszkodzić w jej wspólnej obronie.

Zdaniem wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, nie jest truizmem stwierdzenie, że sto lat temu Polacy ochronili Europę, a być może i cały świat przed bolszewikami.

- To, że dziś pamiętamy o tych wydarzeniach świadczy, że jesteśmy społeczeństwem dojrzałym. Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w inicjatywę, dzięki której jesteśmy tutaj, społeczeństwo oddaje hołd bohaterom. Także kolejne pokolenia muszą pamiętać o tym co wydarzyło się przed stu laty. Zaszczepiajmy młodym pokoleniom pamięć o ważnych rocznicach, bo tylko pamięcią naród żyje - dodaje.

Jak mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta, tablica poświęcona Armii Ochotniczej jest symbolem ruchu narodu, który wspólnie odniósł zwycięstwo.

- To właśnie ten ruch społeczny spowodował, że także Kielce miały wpływ na to co przed stu laty działo się na froncie walk zbrojnych. Mieszkańcy, którzy decydowali się przekroczyć próg znajdującego się w tym miejscu punktu rekrutacyjnego z honorem, ale i wielkim ryzykiem podejmowali decyzję o tym, aby stać się żołnierzem i bronić granic naszej Ojczyzny. Gdyby nie dramatyczna i heroiczna walka być może dziś żylibyśmy w zupełnie innej rzeczywistości - dodaje.

Miejsce odsłonięcia tablicy upamiętniającej Armię Ochotniczą nie jest przypadkowe. Sto lat temu w budynku ratusza znajdował się jeden z punktów werbunkowych dla ochotników. Łącznie w województwie kieleckim do Armii Ochotniczej zgłosiło się około 9,7 tys. mieszkańców.


Na tablicy znajduje się napis: 

„W 100. ROCZNICĘ UTWORZENIA ARMII OCHOTNICZEJ W HOŁDZIE OCHOTNIKOM, KTÓRZY W CHWILI ŚMIERTELNEGO ZAGROŻENIA OJCZYZNY STANĘLI W SZEREGACH ARMII OCHOTNICZEJ DO WALKI Z NAJAZDEM BOLSZEWICKIMZ OBSZARU OKRĘGU GENERALNEGO KIELCE ZGŁOSIŁO SIĘ 9706 OCHOTNIKÓW.
W TYM BUDYNKU MIEŚCIŁ SIĘ JEDEN Z PUNKTÓW WERBUNKOWYCH KIELECKIEGO KOMITETU OBRONY NARODOWEJ
W STULECIE ZWYCIĘSTWA W BITWIE WARSZAWSKIEJ I W BITWIE NAD NIEMNEM
INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ
MIESZKAŃCY KIELC"

Reklama