Tadeusz Sikora oficjalnie dyrektorem Muzeum Wsi Kieleckiej

Data publikacji: 25.11.2020 13:42
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.11.2020 Kielce. Wręczenie nominacji . Na zdjęciu (od lewej): Tadeusz Sikora - obecnie pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej , Andrzej Bętkowski - marszałek województwa

25.11.2020 Kielce. Wręczenie nominacji . Na zdjęciu (od lewej): Tadeusz Sikora - obecnie pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej , Andrzej Bętkowski - marszałek województwa
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Przygotowanie w Mauzoleum Wsi Polskiej w Michniowie miejsca pamięci i debaty o II wojnie światowej oraz rozbudowa Parku Etnograficznego w Tokarni to najważniejsze cele, jakie postawił sobie Tadeusz Sikora, który dziś decyzją Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, został powołany na dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej .

Tadeusz Sikora był jednym z trzech kandydatów, ubiegających się o to stanowisko. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie z komisją konkursową.

Jej pracom przewodniczył marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski, który jak mówi, zarekomendował dziś kandydaturę Tadeusza Skory Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego.

- Zarząd zgodził się z tą rekomendacją i powołał dziś pana Tadeusza Sikorę na stanowisko dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej. Funkcję tę będzie pełnił do końca 2026 roku - wyjaśnił marszałek.

Tadeusz Sikora dyrektorem będzie od 1 stycznia 2021 roku, ponieważ do końca roku będzie jeszcze pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej. Stanowisko to objął w czerwcu, po rezygnacji swojego poprzednika, Mariusza Masnego.

Nie ukrywa, że cieszy się z zaufania, którym obdarzał go Zarząd Województwa. Zapytany o najważniejsze wyzwania, wymienia dwa.

- Przede wszystkim uruchomienie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Ma to być ośrodek spotkań i debaty o II wojnie światowej, podkreślającym rolę wsi polskiej podczas wojny. Drugim dużym wyzwaniem jest trzeci etap rozbudowy parku etnograficznego w Tokarni. Plany istnieją, nie zostały zrealizowane, trzeba je zweryfikować, zaktualizować i ubiegać się o pieniądze na ich wykonanie - podkreśla.

Nowy dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej odebrał dziś z rąk marszałka Andrzeja Bętkowskiego nominację na to stanowisko.

Tadeusz Sikora, ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski z tytułem magistra historii oraz studia podyplomowe z zakresu Organizacja i Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wieloletni nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Pracował jako muzealnik w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej (2007-2019). W latach 2013-2015 pełnił funkcję p.o. dyrektora Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Od 3 czerwca 2019 roku pracował w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego na stanowisku kierownika Oddziału Dziedzictwa Narodowego w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama