Tajemnica skrytki w piecu kaflowym [PODCAST]

Data publikacji: 04.07.2021 21:31
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ruda Maleniecka. Budynek remizy

Ruda Maleniecka. Budynek remizy
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Tajemnica skrytki w piecu kaflowym jest tematem najnowszego odcinka naszego słuchowiska „Obrazy wojennych zdarzeń”.

Tytułowy piec kaflowy znajdował się w strażnicy w Rudzie Malenieckiej. Dziś po starym piecu nie ma już śladu, a budynek remizy po remoncie znacznie różni się od tego z czasów wojny.

Jak przypomina Dionizy Krawczyński, twórca słuchowiska, strażacy z Rudy Malenieckiej byli zaangażowani w czasie wojny nie tylko w swoją działalność ratowniczo-gaśniczą, ale też konspiracyjną.

Stefan Firkowski, ówczesny komendant OSP w Rudzie Malenieckiej utworzył drużynę ze strażaków wchodzącą w skład Armii Krajowej. W lipcu 1943 roku został aresztowany, a w związku z tym, że nie chciał wydać swoich współtowarzyszy - również zamordowany.

Ruda Maleniecka. Budynek remizyFot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dionizy Krawczyński dodaje, że po trzech miesiącach Niemcy uderzyli ponownie, aresztując kilku strażaków. Aresztowani zostali przewiezieni do Radoszyc, a na drugi dzień rozstrzelani w Kozowie.

Sprawcą aresztowania był niemiecki agent Stanisław Jabłoński. Dzięki jego informacjom Niemcy odkryli także skrytkę w piecu kaflowym w remizie, skąd zabrali broń i dokumenty.

Mieszkańcy Rudy Malenieckiej obawiali się, że aresztowania mogą dotknąć kolejne rodziny, jednak żołnierze Armii Krajowej opanowali miasteczko i ujawnili donosiciela odpowiedzialnego za wcześniejsze aresztowania.

Reklama