Tajemniczy wpis prezydenta. I polityczne trzęsienie ziemi

Data publikacji: 11.10.2021 20:04
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Marek Materek - prezydent Starachowic

Na zdjęciu: Marek Materek - prezydent Starachowic
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Niezwykły wpis na swoim profilu zamieścił prezydent Starachowic Marek Materek. Zarzuca bliżej nieokreślonym ludziom z instytucji powiatowych nepotyzm i łamanie zasad gospodarności. „Nie ma i nie będzie mojej zgody na wykorzystywanie swojej pozycji zawodowej do załatwiania swoich prywatnych spraw” - pisze prezydent.

Już wiadomo, że poleciały głowy. Jak udało się ustalić Radiu Kielce, sprawa dotyczy szpitala powiatowego i Zakładu Energetyki Cieplnej. Zmiany zaszły także w Spółdzielni Socjalnej Starachowiczanka. Sprawa jest o tyle kuriozalna, że powiatem współrządzi Komitet Wyborczy Wyborców Marka Materka. Z tego komitetu wywodzi się m.in. starosta Piotr Babicki.

W tej sprawie jednak nie o starostę chodzi, a o nieetatowego członka zarządu powiatu Roberta Sowulę. W jego kompetencjach były sprawy szpitala i to o nim prezydent Starachowic napisał: „Z moich analiz i informacji wynika, że wzrosła ilość osób zatrudnionych w administracji a pracownicy mają wątpliwości co do przygotowania merytorycznego niektórych nowo zatrudnianych osób. Jest to całkowitym zaprzeczeniem polityki, którą prowadziłem”.

W rozmowie z Radiem Kielce, Marek Materek nie chciał jednak wymienić, jakie to nieprawidłowości. Dodał, że poinformuje o szczegółach dopiero, kiedy sam je „poukłada”.

- Nie jest w moich kompetencjach wpływanie na Roberta Sowulę jako na pracownika, bo nie pracuje w jednostce podległej miastu. Przeprowadziłem z nim jednak rozmowę polityczną, bo startował z mojego komitetu, i nakłoniłem go do złożenia rezygnacji z pełnienia funkcji nieetatowego członka zarządu powiatu. Pismo w tej sprawie już zostało złożone. Natomiast w moich kompetencjach jest zmiana w „Starachowiczance" i w tym przypadku prezes, Jarosław Warszawa również nie pełni już tej funkcji. Nie mogę się zgodzić na nieprawidłowości, o których się dowiedziałem - mówi prezydent Materek.

Z naszych informacji wynika, że stanowisko stracił tez prezes Zakładu Energetyki Cieplnej, Marcin Pocheć, a Robert Sowula złożył już rezygnacje z funkcji członka zarządu powiatu.

Czy to koniec „trzęsienia ziemi” w instytucjach powiatowych? Do sprawy będziemy wracać.

Poniżej cały wpis Prezydenta Marka Materka.

Reklama