„Tak widzę świat tak go czuję”. Ostanie dni na udział w konkursie

Data publikacji: 27.04.2021 12:47
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. pixabay.com

5 tys. zł oraz „Złote Pióro” wojewody świętokrzyskiego - to nagrody dla zwycięzcy konkursu organizowanego przez wojewodę świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza i Radio Kielce.

Aby wziąć w nim udział, należy wysłać opowiadanie pod hasłem „Tak widzę świat, tak go czuję - rok później”. To już ostatnie dni na zgłoszenie. Na prace czekamy do końca kwietnia.

Uczestnicy muszą pamiętać o formie opowiadania, którego długość nie może przekroczyć 6 tys. znaków. Musi ono też być zgodne z tematem konkursu. Jak mówi Stanisław Nyczaj, prezes kieleckiego oddziału Związków Literatów Polskich i juror konkursu, niezwykle ważny jest pomysł.

- Trzeba stworzyć w opowiadaniu układ zaciekawienia, czyli jest to element, który wciąga. Jeżeli dobrze zaczniemy, to kompozycja zaczyna nabierać wyrazu. Stworzenie układu zaciekawienia jest warunkiem wyjścia. To musi być coś dobrego, coś ciekawego, porywającego i dopiero wtedy, kiedy są spełnione te warunki, to opowiadanie „się czyta” - podkreślił.

Nie można też zapominać o zakończeniu, które jest zwieńczeniem przedstawionej historii.

Stanisław Nyczaj przyznał, że w pierwszej edycji konkursu często szwankowała kompozycja.

- Kompozycja to najprościej mówiąc, układ treści. Często ta treść, mimo krótkiej formy, nie układała się zbornie. Każda twórczość wymaga skupienia i dlatego ja będę apelował, by ci, którzy podejmą ten fascynujący temat, robili to w skupieniu - mówi.

Wartość artystyczna jest ważna, ale jak zaznacza juror, nie najważniejsza.

- Ja bym zachęcał do szczerości, do otwartości, bo pokazać ten świat, jaki nam się objawił. Piszmy szczerze, od siebie, mając świadomość, że każda historia zostanie odczytana. Ta szczerość jest też potrzebna, żeby temu opowiadaniu nadać pewną temperaturę, energię, emocje - wymienia.

Prezes Stanisław Nyczaj, zachęca by skorzystać z możliwości wypowiedzenia się, jaką daje konkurs.

- Warto, dlatego że innych konkursów o podobnej randze i wartości tematycznej nie ma. Ten konkurs dotyczy tego, w czym wszyscy jesteśmy zanurzeni, od czego nie sposób się uwolnić, bo nie można uciec od tego, co nas otacza - stwierdza.

Prace konkursowe wraz z dołączoną kartą zgłoszeniową należy przesłać drogą e-mailową na adres konkurs@kielce.uw.gov.pl do dnia 30 kwietnia 2021 roku (do godziny 23.59). W temacie e-maila należy podać „Konkurs – imię i nazwisko” autora. Szczegółowy regulamin oraz kartę zgłoszenia znajdą Państwo na internetowej stronie Radia Kielce.

Reklama