Także w ten sposób chcą pomagać ludziom. Klerycy z Sandomierza odznaczeni przez PCK

Data publikacji: 21.11.2021 12:56
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Zdrowie
21.11.2021. Sandomierz. Wyższe Seminarium Duchowne. Nagrody dla honorowych dawców krwi. Na zdjęciu (od lewej): Urszula Gach - PCK w Sandomierzu, Leopold Wójcik - prezes  Zarządu Rejonowego PCK, ks. dr Rafała Kułaga - rektor Wyższego Seminarium Duchownego  w Sandomierz, ks prefekt Piotr Przysucha, klerycy Dawid Łyko,  Mateusz Rogoziński, Jan Siudak, diakon Konrad Bąk

21.11.2021. Sandomierz. Wyższe Seminarium Duchowne. Nagrody dla honorowych dawców krwi. Na zdjęciu (od lewej): Urszula Gach - PCK w Sandomierzu, Leopold Wójcik - prezes Zarządu Rejonowego PCK, ks. dr Rafała Kułaga - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierz, ks prefekt Piotr Przysucha, klerycy Dawid Łyko, Mateusz Rogoziński, Jan Siudak, diakon Konrad Bąk
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu nagrodzono w niedzielę (21 listopada) najaktywniejszych honorowych dawców krwi, działających w Klubie „Aima”, skupiającym kleryków i księży przełożonych.

Odznaki Polskiego Czerwonego Krzyża „Zasłużony honorowy dawca krwi” otrzymały cztery osoby, w tym kleryk Mateusz Rogoziński.

Odznaczony powiedział, że oddaje krew, bo chce pomagać innym ludziom.

- Nie wiem dokładnie komu pomagam, ale chcę to kontynuować, bo krew potrzebna jest do operacji. Miałem dziadka, który kiedyś potrzebował krwi. Ja nie mogłem jej wtedy oddać, ale wiem, jak wielka jest to potrzeba - dodał kleryk Rogoziński.

Wśród odznaczonych jest również ksiądz prefekt Piotr Przysucha, który powiedział, że odznaka jest dla niego pewnym podsumowaniem honorowego oddawania krwi, co rozpoczął będąc alumnem.

- To uczy odpowiedzialności za drugiego człowieka, poza tym jako wspólnota seminaryjna jesteśmy zauważalni, ludzie widzą, że przyszli księża potrafią działać pożytecznie w lokalnym środowisku, odpowiadać na ludzkie potrzeby - dodał duchowny.

Odznaki dostali dzisiaj również: diakon Konrad Bąk i kleryk Dawid Łyko. Ponadto, wszystkich dwudziestu członków klubu obdarowano rzeczowymi prezentami.

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego, ks. dr Rafała Kułaga powiedział, że najważniejsze jest to, by dzielić się dobrocią na co dzień.

- Szczególną formą miłości jest to, gdy człowiek oddaje to, co ma cennego, czyli swoją krew, aby ratować drugiego człowieka. To wielka radość, że tak wielu kleryków i księży działa w naszym Klubie „Aima” - stwierdził rektor.

Leopold Wójcik, prezes Zarządu Rejonowego PCK w Sandomierzu zauważył, że klub w Wyższym Seminarium Duchownym jest bardzo aktywny. Jego członkowie, gdy tylko mogą, to oddają krew. Oddawali również osocze dla chorych na Covid-19, gdy była taka potrzeba.

Klub „Aima” za swoją 25-letnią działalność otrzymał odznakę I stopnia „Zasłużony honorowy dawca krwi”, którą odebrał prezes klubu, kleryk Jak Siudak. Jubileusz przypadał w ubiegłym roku, jednak z powodu epidemii nie obchodzono Dni Honorowego Krwiodawstwa. Niedzielne spotkanie poprzedzone było mszą świętą w kościele seminaryjnym pw. św. Michała.

W sumie, w Zarządzie Rejonowym PCK w Sandomierzu działa 15 klubów, w których jest około 500 członków. Oprócz tego krew honorowo oddają również niezrzeszone osoby.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama