Taniec jak akrobatyka sportowa. Jest nowa dyscyplina olimpijska

Data publikacji: 25.12.2020 16:45
Autor: Kamil Król / Kategoria: Sport
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Świętokrzyski Klub Tańca i Tańca Sportowego Jump / facebook

Breakdance to nowa dyscyplina sportu, którą zobaczymy na olimpiadzie w Paryżu w 2024 roku. Informację tę potwierdził Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Uważany za jeden z filarów kultury hip-hopowej taniec wywodzi się z Nowego Jorku. Pojawił się tam w latach 70. i z biegiem czasu rozprzestrzenił się na całym świecie. Ogromną popularnością cieszy się obecnie w Europie i Azji. Wymaga od zawodników dużych umiejętności siłowo-sprawnościowych.

Anna Biały ze Świętokrzyskiego Klub Tańca i Tańca Sportowego Jump w Kielcach przyznaje, że do tej pory breakdance kojarzony był głównie z tańcem ulicznym i kręceniem się na głowie.

- W wersji turniejowej i rywalizacji sportowej to już nie jest kręcenie się na głowie. To są ewolucje w powietrzu i parkiecie, wymagające ogromnej sprawności siłowej i fizycznej. Breakdance można porównać do akrobatyki sportowej. Umiejętności taneczne też są ważne, ale przede wszystkim są to popisy akrobacji, czasami wbrew prawom fizyki. To jedna z najtrudniejszych konkurencji tanecznych na świecie - podkreśla.

Anna Biały zaznacza również, że breakdance pozostanie tańcem ulicznym, który będzie skupiał publiczność, czy to na Rynku w Krakowie, czy na ulicach zarówno wielkich miast, jak i małych miasteczek.

Adrian Wałdon, tancerz i instruktor w Świętokrzyskim Klubie Tańca i Tańca Sportowego Jump w Kielcach uważa, że aby zacząć tańczyć breakdance nie trzeba posiadać specjalnych predyspozycji.

- Jeśli ktoś jest dobrze zbudowany, to na początku na pewno jest mu łatwiej. Wszystko jednak przyjdzie z czasem, gdy już rozpocznie się ćwiczenia. Breakdance jest podobny do gimnastyki . Tańczy się go do funku, ale z uwagi na to, że ma cechy hip-hopu wszystkie mocne bity, które są w tej kulturze wykorzystuje się do tańca - wyjaśnia.

Do programu igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, zostaną również włączone debiutujące już w przyszłym roku w Tokio wspinaczka sportowa, surfing i skateboard.

Reklama