„Tarcza 9.0” dla świętokrzyskich przedsiębiorców, a bezrobocie spada

Data publikacji: 07.05.2021 14:09
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach

Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Firmy dotknięte obostrzeniami sanitarnymi w związku z pandemią COVID-19 mogą się starać o finansowe wsparcie w ramach tzw. „Tarczy 9.0” od Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Do dotychczasowego katalogu uprawnionych branż dołączyły kolejne, m.in. dotyczące handlu detalicznego, usług i transportu. Wsparcie mogą otrzymać również pracodawcy, którzy wcześniej otrzymali już dofinansowanie do wynagrodzeń na podstawie poprzednich edycji tarczy. Miesięczna kwota dofinansowania w przeliczeniu na pełny etat wynosi 2 tys. zł. Pomoc może być przyznana na kolejne trzy miesiące.

By otrzymać wsparcie należy wykazać 40 proc. spadek przychodów w wyniku wprowadzonych obostrzeń sanitarnych. Od początku wdrażania tarczy antykryzysowej Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach wypłacił dofinansowania do wynagrodzeń na kwotę ponad 261,5 mln zł. Wsparcie otrzymało ponad 2 tys. świętokrzyskich firm, co umożliwiło ochronę 71,7 tys. miejsc pracy.

Jak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, w kwietniu liczba bezrobotnych w stosunku do marca zmniejszyła się o prawie 1,5 tys. osób. Od końca stycznia bezrobocie w świętokrzyskim spadło o ponad 2,7 tys. osób. Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają również nowych pracowników. Od początku roku do urzędów pracy zgłoszono blisko 9,5 tys. nowych ofert zatrudnienia.

Reklama