Tegoroczny Dzień Judaizmu w formie zdalnej

Data publikacji: 12.01.2021 12:43
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Kultura
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku zorganizuje obchody Dnia Judaizmu. Tym razem wydarzenie odbędzie się w formie zdalnej. Prelekcje, etiudy filmowe i prezentacje będzie można śledzić od 15 do 17 stycznia, przez stronę internetową i media społecznościowe instytucji.

Co roku w ramach Dnia Judaizmu w Chmielniku na wspólnej debacie spotykali się przedstawiciele judaizmu i chrześcijaństwa. Podobnie będzie w tym roku. Gośćmi spotkania będą rabin Avi Baumol związany z Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie, pastor dr Andrzej Jeziernicki - naczelny prezbiter Chrześcijan Wiary Ewangelicznej i kapłan katolicki, o. dr Paweł Mazanka, redemptorysta. Każdy z nich wygłosi prelekcję na zaproponowany w tym roku temat, będący fragmentem z księgi Powtórzonego Prawa: „Patrz! Kładę przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście”.

Kierownik Świętokrzyskiego Sztetla, Agnieszka Dziarmaga informuje, że podobnie jak w ubiegłych latach, odbędzie się też prezentacja jednego z dawnych świętokrzyskich sztetli. Tym razem będą to Działoszyce, jedna z najważniejszych miejscowości zamieszkanych przez Żydów przed II wojną światową. Historia miasta oraz jego zabytków zostanie przypomniana poprzez etiudy filmowe Jessicy Szczepańskiej.

Podczas trzydniowych obchodów Dnia Judaizmu w Chmielniku tradycyjnie nie zabraknie prezentacji kuchni oraz muzyki żydowskiej. Zostanie też zainaugurowana kolejna edycja konkursu „Nasi sąsiedzi - Żydzi”. Jego uczestnicy docierają do osób pamiętających funkcjonowanie sztetli i przeprowadzają z nimi wywiady. Dzięki relacjom zebranym dotychczas, powstała publikacja wydana przez Instytut Pamięci Narodowej o relacjach polsko-żydowskich na Kielecczyźnie w XX wieku.

Reklama