Ten nowotwór upośledza podstawowe funkcje człowieka

Data publikacji: 01.10.2020 16:49
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Na zdjęciu: dr Jakub Spałek - Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach

Na zdjęciu: dr Jakub Spałek - Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Nowotwór głowy i szyi jest najbardziej bezwzględnym i najbardziej uderzającym w ludzi jako jednostki społeczne. Niestety, ale natychmiast atakuje narządy odpowiedzialne za komunikację, a więc za kontakt z drugim człowiekiem, za jedzenie i oddychanie, a więc nasze podstawowe funkcje. Jak można się ustrzec przed zachorowaniem na ten nowotwór? O tym w „Czasie dla zdrowia” opowiadał dr Jakub Spałek z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Panie doktorze, które nowotwory zaliczamy do nowotworów głowy i szyi?

W skrócie mówiąc są to wszystkie nowotwory w obrębie głowy i szyi, poza nowotworem wzroku i mózgu.

- Kto najczęściej choruje na te nowotwory?

Najbardziej narażeni są palacze oraz osoby nadużywające alkoholu, zwłaszcza tego wysokoprocentowego. Te dwa czynniki połączone w jednym czasie kumuluje się. Jeżeli palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na raka krtani trzydziestokrotnie, a nadużywanie alkoholu - dziesięciokrotnie. Gdy połączymy te dwa czynniki, to mamy 300 krotny wzrost ryzyka. Trzecia grupa osób, to pacjenci mający większe ryzyko zakażenia wirusem HPV.

- Jak objawia się nowotwór głowy i szyi?

Zależy od typu nowotworu. Jednak na początku choroby nowotwory głowy i szyi dają skąpe objawy. Są to chrypka, pieczenie języka, kłopoty z przełykaniem, czy niegojące się owrzodzenia jamy ustnej. Ważne, by te objawy utrzymywały się przynajmniej przez trzy tygodnie. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych. Świętokrzyskie Centrum Onkologii już od 3 lat takie prowadzi. Skorzystać z nich mogą osoby od 40 do 65 roku życia, które mają takie objawy. Wystarczy do nas zadzwonić (41 367 46 53) i umówić się na badanie. Trwa ono tylko kilka minut, jest bezbolesne i nie potrzeba na nie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

Tagi do tego wpisu
Reklama