Ten piknik przenosi do czasów epoki kamienia

Data publikacji: 10.10.2020 10:27
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Piknik Archeologiczny „Rydno”

Piknik Archeologiczny „Rydno”
Wąchock. 13.05.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

W Wąchocku rozpoczął się przeniesiony z maja - XVI Piknik Archeologiczny "Rydno".

To nazwa stanowiska archeologicznego między Wąchockiem, a Marcinkowem. Odnaleziono tu około 400 obozowisk z okresu kamienia. Organizator spotkania Marcin Surma z PTTK mówi, że to doskonałe miejsce do pokazywania historii sprzed kilkunastu tysięcy lat w przystępny sposób.

- Prezentujemy, jak mogło wyglądać życie w epoce kamienia. To od 5 do 12 tysięcy lat przed Chrystusem. Można zobaczyć, jak ubierali się nasi przodkowie, co jedli i jak polowali. Epoka kamienia ewoluowała, przykładem może być sposób ubierania. Od skór do tkaniny z lnu, a nawet pokrzyw - mówi.

W Wąchocku będzie dziś możliwość poznania solowarstwa, czyli prehistorycznych metod pozyskiwania soli. Zaprezentowane zostaną także przedmioty kultu i narzędzia, głównie krzemienne. Jak przypomina Monika Bajka, jedna z rekonstruktorek, w tej okolicy pozyskiwano krzemień czekoladowy.

- Nazwa nawiązuje do jego koloru, który przypomina czekoladę. Są dwa rodzaje: jaśniejszy jak mleczna i ciemniejszy jak gorzka czekolada - dodaje.

Będzie także możliwość wykonania makijażu sprzed wieków, czyli pomalowania twarzy ochrą - czerwonym barwnikiem symbolizującym krew, życie i siłę.

Piknik rozpocznie się na placu przy opactwie ojców cystersów w Wąchocku o 11 i potrwa do 17. Jutro spotkanie zaplanowane jest w takich samych godzinach.

Podobne wiadomości
Reklama