Teraz wystawa, później pogrzeb żołnierza

Data publikacji: 03.07.2021 19:51
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.07.2021. Ćmielów. Otwarcie wystawy poświęconej Tomaszowi Wójcikowi ps. Tarzan i uroczystościom w Woli Grójeckiej

03.07.2021. Ćmielów. Otwarcie wystawy poświęconej Tomaszowi Wójcikowi ps. Tarzan i uroczystościom w Woli Grójeckiej
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Na placu przed ćmielowską parafią można oglądać wystawę archiwalnych fotografii związanych z Tomaszem Wójcikiem „Tarzanem”.

Urodzony w Zawichoście żołnierz Wojska Polskiego, dowódca oddziału kawalerii Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej w przyszłą niedzielę spocznie na cmentarzu w Ćmielowie. Prezentacja zawiera zdjęcia unikalne, niektóre po raz pierwszy publikowane.

Jak informuje Rafał Obarzanek, prezes Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt”, wystawa podzielona jest na dwie części.

03.07.2021. Ćmielów. Otwarcie wystawy poświęconej Tomaszowi Wójcikowi ps. Tarzan i uroczystościom w Woli GrójeckiejFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Pierwsza dotyczy Tomasza Wójcika. Pojawiają się na niej zdjęcia przedwojenne, wojenne i powojenne, a także z emigracji w Stanach Zjednoczonych. Druga część, to archiwum fotografii obrazujących uroczystości w Woli Grójeckiej, czyli miejsca, gdzie poległo kilkudziesięciu żołnierzy wachmistrza. Zobaczyć można też miejsca, w których „Tarzan” jest upamiętniony. To np. jedna z ulic w Starachowicach. Ważną kwestią jest także dokumentacja budowy pomnika, którego autorem jest lokalny artysta Gustaw Hadyna.

Krzysztof Jakubowski z rodziny Tomasza Wójcika mówi, że materiały pochodzą z rodzinnego albumu, ale wiele z nich zostało pozyskanych w archiwach. Niektóre fotografie pozwoliły na odkrywanie historii bohaterskiego przodka. Z niektórych zdjęć można dowiedzieć się, że Wójcik po wojnie był podporucznikiem. Jak dodaje członek rodziny, to bardzo ciekawe zdjęcia i wzruszające. Jego zdaniem - to hołd złożony wszystkim żołnierzom walczącym na świętokrzyskiej ziemi.

Autorami zdjęć są m.in. Feliks Konderko, Tadeusz Religa ps. „Orlicz” i Grzegorz Religa. Plansze do 12 lipca stać będą w sąsiedztwie kościoła, później zostaną przeniesione w okolice tężni.

Reklama