Testy na koronawirusa w RCNT bez skierowania

Data publikacji: 23.11.2020 15:58
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.11.2020. Podzamcze. Punkt pobrań

23.11.2020. Podzamcze. Punkt pobrań
Fot. RCNT

Osoby, które chciałyby mieć wykonany bezpłatny test na obecność koronawirusa w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu koło Chęcin od wtorku, 24 listopada nie będą musiały zapisywać się na badanie telefonicznie.

Marcin Zawierucha, dyrektor placówki informuje, że dotychczas obowiązywała rejestracja, a pacjent przyjmowany był następnego dnia.

- Jesteśmy jedyną instytucją w regionie, która przeprowadza testy za darmo, bez skierowania od lekarza. Od wtorku, by ułatwić pacjentom możliwość wykonania testu, wprowadzamy pobieranie wymazów bez telefonicznej rejestracji. Będą one wykonywane w systemie kolejkowym, więc liczy się kolejność zgłoszeń. Dlatego jeżeli po godzinie 11.00 na badanie będą jeszcze oczekiwali pacjenci, to nie zostaną obsłużeni - dodał Marcin Zawierucha.

Wymazy pobierane będą od godziny 8.00 do 11.00 w dni powszednie, w punkcie przenośnym w namiocie, który znajduje się na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. Laborantom należy podać swój numer PESEL oraz adres e-mail. Wyniki badania są obecnie przesyłane na ten adres w ciągu 24 godzin.

Dziennie pracownicy instytucji są w stanie pobrać materiał do badań od maksymalnie 120 osób, dlatego dyrektor przypomina, że test na obecność koronawirusa mogą wykonać osoby, które mają jakieś wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia, albo ci, którzy wiedzą, że mogli mieć kontakt z osobą zainfekowaną koronawirusem i obawiają się, iż teraz same mogą zarażać innych.

Darmowe testy dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego są przeprowadzane w ramach programu „Stop wirusowi” opracowanego przez Urząd Marszałkowski, a finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Reklama