Tężnia już działa w Zochcinku

Data publikacji: 22.06.2021 16:05
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.06.2021. Zochcinek. Otwarcie tężni solankowej na terenie Domu Pomocy Społecznej

22.06.2021. Zochcinek. Otwarcie tężni solankowej na terenie Domu Pomocy Społecznej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W powiecie opatowskim powstała pierwsza tężnia solankowa. Znajduje się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku. Będzie to kolejna forma terapii dla podopiecznych i atrakcja dla mieszkańców i turystów, którzy także są mile widziani.

22.06.2021. Zochcinek. Otwarcie tężni solankowej na terenie Domu Pomocy SpołecznejFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Instalacja znajduje się w sąsiedztwie stawu oraz zwierzyńca. Jak informuje Jarosław Basak, dyrektor DPS, to kolejna forma terapii. Zaprasza do korzystania rodziny z dziećmi, ponieważ ich obecność także pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. Ci mają zalecane spacery w jej okolicy. Szczególnie dotyczy to osób z chorobami płuc, czy problemów z wydolnością oddechową.  

Drewniana konstrukcja wykonana jest z drewna sosnowego. Pod ziemią znajdują się duże zbiorniki, w których mieści się kilka tysięcy litrów solanki. Płyn jest transportowany pompami do samej góry, następnie spływa kropelkami po wysuszonych gałązkach tarniny.

Starosta opatowski Tomasz Staniek informuje, że z tężni korzystać można codziennie w godzinach 8.00 do 18.00. Instalacja wpisuje się w cały rekreacyjny kompleks, gdzie można odpoczywać w czasie weekendu.  

Tężnia ma 10 metrów średnicy, wyglądem przypomina altankę. Ma ona stanowić sanatoryjne dopełnienie oferty DPS-u. Jest tam już zwierzyniec a niedawno otwarta została zagroda edukacyjna „Pszczeli świat”.  

Mariusz Pasek, zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej i zdrowia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim mówi, że wiele się zmieniło na terenie DPS i chętnie odwiedza to miejsce. Jak dodaje, placówka w Zochcinku prowadzona jest w sposób wzorcowy.  

Koszt wybudowania tężni to 230 tys. zł. Środki pochodzą w całości z budżetu powiatu opatowskiego. 

22.06.2021. Zochcinek. Otwarcie tężni solankowej na terenie Domu Pomocy SpołecznejFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Reklama