Tężnia kolejną atrakcją Rytwian

Data publikacji: 06.07.2020 17:36
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.07.2020. Rytwiany. Tężnia

06.07.2020. Rytwiany. Tężnia
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W sąsiedztwie ruin gotyckiego zamku w Rytwianach powstała tężnia solankowa. Jest w fazie rozruchu technologicznego, za kilka dni zostanie udostępniona mieszkańcom.

Obiekt ma wymiary 8 na 4 na 1,5 metra. Wykonany został z drewnianych bali, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełniono wikliną, po której będzie spływać solanka.

Jak powiedział Hubert Ratkowski, właściciel firmy wykonującej tę inwestycję, woda solankowa znajduje się w zbiorniku o pojemności 5 tysięcy litrów. Tężnia działa w obiegu zamkniętym, pompa uruchamiana jest przez panel solarny. Teren przylegający do tężni został wyłożony kostką granitową, ustawiono tam kilka ławeczek. Solanka pochodzi z Solca- Zdroju. Oświetlenie stanowią lampy solarne. Przy tężni powstała siłownia pod chmurką z kilkoma przyrządami do ćwiczeń, są też stoliki wraz z siedziskami do gry w szachy.

06.07.2020. Rytwiany. SiłowniaFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Jak powiedział Grzegorz Forkasiewicz, wójt Rytwian, tężnia wzbudza duże zainteresowanie mieszkańców i turystów, chociaż w pełni nie jest jeszcze udostępniona.

- Dla Rytwian będzie to dodatkowy element promujący gminę, na czym nam zależy. Budowa tężni i mini siłowni to część dużego projektu rewitalizacji Rytwian, w skład którego wchodzi m.in. przebudowa ulic Kościelnej i Armii Krajowej, budowa placu targowego i wymiana ogrodzenia na terenie Klubu Sportowego „Baszta” Rytwiany - dodał wójt Forkasiewicz.

06.07.2020. Rytwiany. Miejsce do gry w szachyFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Projekt realizuje Stowarzyszenie „Nasze Rytwiany” przy współpracy z urzędem gminy. Dofinansowanie pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Tagi do tego wpisu
Reklama