Tężnia solankowa już działa w Sandomierzu

Data publikacji: 20.06.2020 13:12
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.06.2020. Sandomierz. Otwarcie tężni

20.06.2020. Sandomierz. Otwarcie tężni
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu uroczyście otwarto tężnię solankową. Znajduje się w parku przy ulicy Baczyńskiego w prawobrzeżnej części miasta. Tężnia została zbudowana z naturalnych gałązek tarniny. Ma ponad 4 metry wysokości. Wokół stoi 6 ławeczek. Tężnią administruje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sandomierzu.

Jak powiedział dyrektor Paweł Wierzbicki, solanka, która spływa po tężni pochodzi z uzdrowiska w Zabłociu. Ma potwierdzone badaniami właściwości lecznicze, wspomaga układ oddechowy, nawilża śluzówkę, pomaga w zwalczaniu i hamowaniu stanów zapalnych. Zapas solanki został kupiony na cały sezon. Tężnia będzie czynna od 11.00 do 13.00 oraz od 14.00 do 21.00 Jeżeli zainteresowanie będzie większe, godziny zostaną wydłużone - dodał dyrektor Wierzbicki.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że bardzo cieszy się z zakończenia kolejnego etapu rewitalizacji miasta, a budowa parku była jedną z części tego dużego programu. Wyraził nadzieję, że park spełni oczekiwania mieszkańców, a tężnia może być dodatkowym elementem promującym miasto.

Budowa parku przy ul .Baczyńskiego to inicjatywa miejskiego radnego i prezesa Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego „Sandomierz” Andrzeja Bolewskiego. Spółdzielnia sfinansowała wykonanie dokumentacji obiektu. Prezes powiedział, że to miejsce od dawna należało się mieszkańcom przemysłowej części miasta, którzy z pokolenia na pokolenie pracują w istniejącej tutaj hucie szkła. Podkreślił, że oprócz tężni wszystkie inne elementy parku także mają swój prozdrowotny charakter.

Park został udostępniony kilka tygodni temu. Jest tam ścieżka sensoryczna bosych stóp. Można przespacerować się po nawierzchni ze żwirku, piachu czy szyszek. Jest strefa ziół, w której oprócz przyjemnych zapachów można także nasycić wzrok pięknem roślin. W parku wybudowano również siłownię zewnętrzną. Całość zaprojektowana jest w nowoczesny, a zarazem przytulny sposób. Mieszkańcom osiedla przy hucie bardzo podoba się to miejsce. W rozmowie z naszą reporterką mówili, że brakowało takiej oazy zieleni i spokoju. Ich zdaniem to jeden z najpiękniejszych obiektów rekreacyjnych w mieście. Zapowiadają, że będą tu spędzać dużo czasu na spotkaniach ze znajomymi, czytając książkę w zacisznym miejscu i korzystając z tężni.

Budowa parku prozdrowotnego w Sandomierzu kosztowała prawie 1,5 mln zł. Dofinansowanie pochodziło z pieniędzy unijnych. Miasto przekazało na ten cel 40 proc. wkładu własnego.

Podczas otwarcia parku kilkunastu osobom wręczono medale z okazji 35-lecia Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego „Sandomierz” .Władze miasta uhonorowały działalność prezesa Spółdzielni Andrzeja Bolewskiego na rzecz rozwoju osiedla. Burmistrz wręczył mu dyplom wraz z zestawem miejskich pamiątek.

Tagi do tego wpisu
Reklama