Tłum przed bankiem. Ogromne zainteresowanie kolekcjonerskim banknotem

Data publikacji: 11.08.2020 08:18
Autor: Robert Felczak , Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
11.08.2020. Kielce. NBP wyemitował banknot kolekcjonerski „Bitwa Warszawska 1920”

11.08.2020. Kielce. NBP wyemitował banknot kolekcjonerski „Bitwa Warszawska 1920”
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Narodowy Bank Polski rozpoczął sprzedaż banknotu kolekcjonerskiego upamiętniającego Bitwę Warszawską w 1920 roku.

Zastępca dyrektora oddziału kieleckiego NBP Krzysztof Szczerba informuje, że na przedniej stronie banknotu o nominale 20 złotych znajduje się postać Marszałka Józefa Piłsudskiego z obrazu Kazimierza Mańkowskiego „Rok 1920”.

- W tle widnieją zarysy warszawskich, charakterystycznych budowli. Obok umiejscowiono awers Krzyża Walecznych z polskim orłem, napisem „Na polu chwały” i datą 1920 - mówi.

Z kolei na drugiej stronie znajduje się fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. „Cud nad Wisłą”.

- Przedstawia on symboliczną scenę, na której ksiądz Ignacy Skorupka prowadzi do ataku żołnierzy formacji ochotniczych. Całość dopełniają wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918-1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej „Ojczyzna w niebezpieczeństwie” z 5 sierpnia 1920 roku - dodaje.

Chętnych na zakup banknotów kolekcjonerskich w Kielcach nie brakowało. Od rana przed NBP przy ulicy Warszawskiej ustawiona była długa kolejka. Pani Irena przyszła po banknot dla wnuka, który obecnie jest na obozie harcerskim, a jest kolekcjonerem.

- Nie mogę odmówić kochanemu wnuczkowi. Przyszłam przed 8.00, a okazuje się, że ludzie już w niedzielę zapisywali się na listy, według których są wpuszczani. Jest ciepło, ale nie narzekam, ponieważ stoję w cieniu. Panuje bardzo kulturalna atmosfera - dodaje.

Z kolei pan Piotr uważa, że zakup banknotu jest zabezpieczeniem finansowym.

- Kolekcjonuje banknoty, jednak nie jestem wielkim miłośnikiem numizmatyki. Robię to dla celów zarobkowych. Jak taki banknot poleży 10 lat to jego wartość może wzrosnąć nawet 5 lub 10-krotnie - zauważa.

Banknot kolekcjonerski upamiętniający Bitwę Warszawską w 1920 rokuFot. NBP

Wzór banknotu wartości nominalnej 20 zł ustalono w układzie pionowym. Na stronie przedniej u góry z lewej strony liczba widnieje liczba 20 w kolorze złotym z widocznym w zależności od kąta patrzenia z powtarzającym się rokiem 1920, również w postaci wytłoczenia. Pod liczbą wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. W prawym górnym rogu napis Niepodległość.

Z prawej strony w dolnej części portret Józefa Piłsudskiego z szablą, w kolorach brązowym i zielonym częściowo na tle płaszczyzny w kolorach niebieskim, fioletowym i czerwonym wypełnionej powtarzającymi się konturami roku 1920, wizerunkami samolotów i orłów. U dołu z lewej strony zarys panoramy Warszawy w kolorze granatowym - inspirowany obrazem Kazimierza Mańkowskiego „Rok 1920”.

Na odwrotnej stronie banknotu wizerunek Medalu Pamiątkowego Za Wojnę 1918-1921. W tle napisów i medalu stylizowana biało-czerwona flaga Polski. Od lewej strony ku górze wieniec z liści wawrzynu w kolorach niebieskim, fioletowym i szarym, na jego tle z lewej strony wizerunek samolotu w kolorach szarym i fioletowym.

W dolnej części stylizowany fragment obrazu Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” w kolorze brązowym. Poniżej z lewej strony odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego napis: „niepodległa”.

Cena banknotu o nominale 20 zł wynosi 80 zł. Do sprzedaży trafi 60 tys. sztuk.

Banknot kolekcjonerski upamiętniający Bitwę Warszawską w 1920 rokuFot. NBP

Bitwa Warszawska

Była przełomowym momentem wojny z bolszewikami. Zwycięstwo okrzyknięto Cudem nad Wisłą, a pomoc w sukcesie przypisano opiece Najświętszej Maryi Panny, której święto Wniebowzięcia przypadło na kulminacyjny moment zmagań. Zasługi w zakresie dowodzenia należy przypisać zarówno naczelnemu wodzowi Józefowi Piłsudskiemu, jak i szefowi sztabu generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu oraz generałom Władysławowi Sikorskiemu – dowódcy 5 armii, Józefowi Hallerowi – dowódcy Armii Ochotniczej walczącej na przedpolach Warszawy i Maxime’owi Weygandowi. Zwycięstwo było możliwe dzięki zjednoczeniu narodu oraz poświęceniu polskich żołnierzy powstrzymujących bolszewicką nawałę. Wśród nich wyróżniły się formacje złożone z ochotników, w tym gimnazjalistów i studentów, którzy odpowiedzieli na apel „Ojczyzna w niebezpieczeństwie”. Szczególną postacią był skromny ksiądz Ignacy Skorupka. W wielu wyobrażeniach i w legendzie jest prezentowany jako ten, który poległ, prowadząc z krzyżem w ręku żołnierzy do boju. Postać Skorupki uosabia obrońcę cywilizacji zachodniej i chrześcijaństwa przed niszczycielską rewolucją bolszewicką. Do legendy przeszły zażarte starcia na przedmościu warszawskim pod Radzyminem i Ossowem w połowie sierpnia 1920 r. Równie ważne były zmagania Frontu Północnego i walki nad Wkrą oraz decydujące uderzenie wyprowadzone znad Wieprza. Nie bez znaczenia były osiągnięcia polskiego radiowywiadu. Zwycięstwo pod Warszawą utrwaliło jednak głównie mit Józefa Piłsudskiego – wskrzesiciela państwa i zwycięskiego wodza. To on stworzył koncepcję przeprowadzenia bitwy i kierował decydującym uderzeniem znad Wieprza. A zwycięstwo było doniosłe! Już współcześni podkreślali jego znaczenie, a Edgar Vincent D’Abernon nazwał Bitwę Warszawską „osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. Pod Warszawą ocalono bowiem nie tylko niepodległość Polski, lecz także zatamowano ekspansję bolszewizmu na Europę.

Tagi do tego wpisu
Reklama